fot. tv trwam

Prof. K. Pawłowicz: Klub PiS postanowił wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie w TK

Klub Prawa i Sprawiedliwości postanowił wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie w Trybunale Konstytucyjnym – powiedziała prawnik prof. Krystyna Pawłowicz. Odniosła się w ten sposób do zgłoszenia przez PiS  kandydatury jej oraz Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. 

Prof. Krystyna Pawłowicz zaznaczyła, że jeśli zostanie wybrana po przesłuchaniu m.in. w komisji sprawiedliwości, przyjmie powołanie na sędziego Trybunału Konstytucyjnego i traktuje to jako misję, służbę Polsce. Podkreśliła, że jest merytorycznie przygotowana do pełnienia tej funkcji.

Wskazała m.in. na 40 lat pracy wykładowcy akademickiego. Jest dr hab. nauk prawnych, zasiadała w Trybunale Stanu i Krajowej Radzie Sądownictwa. Przez kilka kadencji Krystyna Pawłowicz była posłem i zasiadała m.in. w komisjach Ustawodawczej oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Moja działalność była zawsze powiązana z problematyką konstytucyjno-prawno-ustrojową, więc można powiedzieć, że takiej dużej wiedzy i praktyki nabyłam również będąc posłem. Ja wiem, że tutaj będą teraz i są różnego rodzaju ataki na mnie i jestem bardzo nieuczciwie traktowana przez „dziennikarzy” z „Gazety Wyborczej”. Świadczy to natomiast tylko i wyłącznie o tym, że dokonano wyboru na kandydata osoby, której się tamte osoby oraz środowiska opozycyjne obawiają – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.

Krystyna Pawłowicz chce, aby Trybunał Konstytucyjny był bliższy i bardziej zrozumiały dla obywateli. Chodzi m.in. o to, by sędziowie pisali np. uzasadnienia wyroków mniej skomplikowanym językiem, a zrozumiałym dla ludzi, dla przeciętnego Polaka – zaznaczyła.

Oprócz Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz PiS zgłosił też kandydaturę Elżbiety Chojny-Duch.

3 grudnia bieżącego roku kończą się kadencje trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

RIRM

drukuj