fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent: Wszystkie dane wskazują, że nasza gospodarka jest w dobrym stanie

Wszystkie dane wskazują, że nasza gospodarka jest w dobrym stanie, dlatego proszę o zachowanie spokoju i umiaru, bo część z informacji, które są rozsiewane, jest po prostu fałszywa – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas czwartkowej sesji Q&A na Facebooku odpowiadał na sugestię, że „według unijnych danych” inflacja w Polsce w tym roku będzie należała do najwyższych w Europie i naszemu krajowi „grozi drożyzna”. „Co pan zrobi, aby do tej drożyzny nie doszło?” – brzmiało pytanie.

Andrzej Duda odpowiedział, że nie ma „takich danych unijnych – cokolwiek by to znaczyło w tym przypadku i o jakie dane unijne chodzi, jakich instytucji europejskich – że inflacja w Polsce będzie w tym roku należała do najwyższych w Europie”.

„Moi eksperci mówią, że oczywiście inflacja w Polsce jest dosyć wysoka, natomiast wcale nie jest najwyższa w Europie. To po pierwsze” – podkreślił prezydent.

Jak dodał „po drugie – wszystkie dane, także z Banku Światowego i takich agencji jak Bloomberg pokazują, że nasza gospodarka jest w dobrym stanie”.

„Dlatego proszę tutaj o zachowanie spokoju i także umiaru, bo różne są informacje i część z tych informacji, które są gdzieś rozsiewane, to są po prostu informacje fałszywe, tzw. fake newsy, więc bardzo prosiłbym, żeby podejść spokojnie i starać się sprawdzić te różne dane, które przychodzą” – powiedział.

„Była też na początku panika, że zabraknie żywności. Już pierwsze dni zaraz pokazały, że żadnej żywności w Polsce nie brakuje i polscy rolnicy zapewniają absolutnie bezpieczeństwo żywnościowe. Puste półki w sklepach i supermarketach zostały zaraz zapełnione i problem braku dostaw żywności błyskawicznie zniknął, więc to też jest tak, że niektórzy sieją panikę. Ja proszę o spokój” – mówił prezydent.

Jak zapewnił, staramy się dbać, aby „gospodarka jak najszybciej mogła wrócić na normalne tory funkcjonowania, polskie rodziny mogły żyć na jak najlepszym poziomie i aby miejsca pracy nie zniknęły, nie obniżyły się płace”.

„Dlatego współdziałamy ze sobą, aby było jak najlepiej i mam nadzieję, że tak też będzie na przyszłość. Nie będzie bałaganu, kłótni, sporów politycznych, awantur wokół sprawy wspierania polskiej gospodarki, tylko dzięki dobrej współpracy między prezydentem, rządem (…) i dobremu współdziałaniu z przedsiębiorcami uda nam się ten kryzys pokonać” – podkreślił szef państwa polskiego.

PAP

drukuj