fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent weźmie dziś udział w debacie dot. zmian w konstytucji

Prezydent Polski Andrzej Duda, parlamentarzyści oraz członkowie „Solidarności” wezmą dziś  udział w debacie, która zainauguruje kampanię informacyjną przed referendum w sprawie zmian w konstytucji. Dyskusja odbędzie się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Spotkaniu przyświeca hasło „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit”.

Prezydent Andrzej Duda chce, by Polacy wypowiedzieli się w sprawie obowiązującej od 20 lat konstytucji i obowiązującego modelu ustrojowego.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz podkreśla, że potrzebna jest dyskusja na temat obecnej ustawy zasadniczej. Polityk zwraca uwagę, że jest wiele obszarów w ustawie zasadniczej, które zostały pominięte, a jeszcze inne wymagają doprecyzowania.

– Proszę zauważyć, że np. konflikt związany z Trybunałem Konstytucyjnym pokazał swoistą ułomność konstytucji Rzeczpospolitej, bo sędziowie, np. wymiaru sprawiedliwości, mówią, że przy orzecznictwie raz stosują ustawy, a innym razem stosują bezpośrednio konstytucję czy przepisy konstytucji. Druga kwestia to układ, czy rozdział kompetencji pomiędzy określonymi organami władzy. Zdarzają się takie sytuacje, że np. mamy zwierzchnictwo prezydenta nad siłami zbrojnymi, a z drugiej strony za wojsko odpowiada Minister Obrony Narodowej. Być może te kwestie powinny być doprecyzowane – wskazuje poseł Skurkiewicz.

Prezydent Polski Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji, w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.

RIRM

drukuj