fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP zabierze dziś głos na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Prezydent Andrzej Duda zabierze dziś głos w debacie generalnej 74. Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wystąpienie prezydenta w Nowym Jorku ma się koncentrować wokół trzech wartości: pokoju, ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą polski prezydent weźmie też udział w przyjęciu wydawanym przez amerykańską parę prezydencką.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda z prezydentem USA Donaldem Trumpem podpisali deklarację w sprawie pogłębiania współpracy obronnej.

Były Szef MON-u Antoni Macierewicz ocenił, że podpisanie tego dokumentu stanowi zakończenie procesu stabilizacji wojsk amerykańskich w Polsce. Daje też podstawy do kształtowania tzw. Fortu Trump.

– Mamy do czynienia ze wskazaniem sześciu lokalizacji, zarówno dotyczących wojsk lotniczych, brygady lotniczych, jak i przede wszystkim głównej kwatery dowództwa dywizyjnego, co ma olbrzymie znaczenie, i także lotnisk, w tym także dla statków bezzałogowych, które będą odgrywały dla informacyjnego zasobu naszego olbrzymie znaczenie. W ten sposób podstawowa infrastruktura dla Fortu Trump została ukształtowana i usadowiona na trwale w Polsce – powiedział poseł Antoni Macierewicz.

Wizyta polskiej pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych potrwa do środy.

RIRM

drukuj