PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent RP: Jako członek ONZ jesteśmy dumni, że możemy dbać o bezpieczeństwo świata

Polska jako członek ONZ jest bardzo dumna, że może dbać o bezpieczeństwo świata w wielu aspektach: życia codziennego, militarnego, czy bezpieczeństwa przyszłych pokoleń – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda przed uroczystym koncertem z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, wskazywał, że odbywający się w Katowicach szczyt klimatyczny COP24 przypada w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

„Nie jest to przypadek, że właśnie w tym roku, to wielkie światowe wydarzenie, jakim jest konferencja COP24 odbywa się w Polsce (…) W czasie tego wielkiego spotkania chcieliśmy się z państwem podzielić naszą radością ze stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedział prezydent.

„Jesteśmy ogromnie dumni, że możemy po raz trzeci gościć w Polsce konferencję klimatyczną COP24, ale jesteśmy również ogromnie dumni, że dzieje się to w okresie, kiedy jesteśmy niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ” – mówił prezydent.

„Jesteśmy bardzo dumni z tego, że jako członek tej największej światowej organizacji, jaką jest ONZ, możemy dbać o bezpieczeństwo świata w wielu aspektach: w aspekcie bezpieczeństwa życia codziennego, bezpieczeństwa militarnego, ale również bezpieczeństwa przyszłości, bezpieczeństwa przyszłych pokoleń, o co dba konferencja COP” – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że wierzy, iż COP24 przyniesie „doskonałe, oczekiwane” efekty i przyczyni się do ochrony klimatu na świecie.

PAP/RIRM

drukuj