fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda: Program 500 plus zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin

Program Rodzina 500 plus został dobrze i szybko przygotowany oraz zrealizowany – powiedział prezydent Andrzej Duda. W Pałacu Prezydenckim odbyło się dziś seminarium z udziałem prezydenta oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej pt. „Monitoring pierwszych skutków społecznych programu Rodzina 500 plus”.

Szef państwa polskiego wskazywał, że – zdaniem ekspertów – program Rodzina 500 plus zmniejszył skrajne ubóstwo wśród dzieci i wśród rodzin.

– To jest to zadanie, które było stawiane przed programem Rodzina 500 plus. Zawsze powtarzałem jako prezydent, że bardzo bym chciał, aby ten program doprowadził do podwyższenia jakości życia ludzi w Polsce. Przede wszystkim, aby podwyższył jakość życia tych rodzin, które mają dzieci. Ten efekt następuje i to jest dla mnie ogromna radość i wielka satysfakcja – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że program Rodzina 500 plus będzie jeszcze ulepszany.

Prezydent mówił o tym, że potrzebne są usługi społeczne oraz usługi, które mogą dotyczyć tworzenia miejsc instytucjonalnej opieki nad małymi dziećmi, tj. tworzenie miejsc w żłobkach. Myślę jednak, że to jest też przyszłość samorządów, tj. rozbudowywanie wysokiej jakości usług społecznych, bo dzisiaj rodziny liczą na wysoką jakość oferowanej opieki, niewysoko płatnej nad małymi dziećmi – powiedziała minister Rafalska.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dziecko. Natomiast w przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę, wsparcie można otrzymać także na pierwsze dziecko.


 

RIRM/TV Trwam News

drukuj