fot. Krzysztof Sitkowski/KPRM

Prezydent powołał Cezarego Kochalskiego do Rady Polityki Pieniężnej

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek, z dniem 21 grudnia, Cezarego Kochalskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej – podała kancelaria prezydenta. Kochalski zajmie miejsce Jerzego Osiatyńskiego, którego kadencja w Radzie upływa 20 grudnia.

Równocześnie z powołaniem do RPP, prezydent odwołał Cezarego Kochalskiego z funkcji przedstawiciela Prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego oraz ze stanowiska Doradcy Prezydenta RP. Przedstawicielem prezydenta w KNF Kochalski był od grudnia 2018 r.

Jak poinformowała kancelaria, Cezary Kochalski to doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W 1991 r. ukończył studia magisterskie w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w zakresie ekonomiki i organizacji produkcji oraz studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i finansów na Uniwersytecie w Stirling w Wielkiej Brytanii. Stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 1999 r., natomiast doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w 2007 roku. Od 2009 roku zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego.

Zgodnie z ustawą o NBP, w skład Rady, oprócz przewodniczącego – Prezesa NBP, wchodzi 9 członków powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka Rady wynosi 6 lat. Funkcję można pełnić tylko jedną kadencję.

PAP

drukuj