fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent pisze do szefa MON ws. oficerów SKW

Zwierzchnik Sił Zbrojnych po raz kolejny w ostatnim czasie wysłał list do ministra obrony narodowej z pytaniem dotyczącym wojska. Domaga się wyjaśnień w sprawie działań wobec oficerów Służb Kontrwywiadu Wojskowego.

Mjr Magdalena E. została zdegradowana do stopnia kapitana za pomoc w uwolnieniu polskiego oficera przetrzymywanego na Białorusi, natomiast płk. Krzysztof Dusza został dyscyplinarnie zdegradowany do stopnia szeregowego, za udzielenie mediom wypowiedzi o nocnym wejściu do CEK NATO.

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy do szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza jest rzeczą naturalną; nie należy wyciągać z tego pochopnych wniosków – ocenia politolog Marcin Drewa.

– To prezydent jest zwierzchnikiem i daje temu przykład właśnie żądając stosownych wyjaśnień. Natomiast nie wyciągałbym daleko idących wniosków. To jest naturalne, że prezydent w kwestiach niezwykle istotnych, bo w kwestiach dotyczących obronności naszego kraju prowadzi rozmowy z ministrem. Minister Macierewicz dotyka niezwykle ważnych i istotnych kwestii w Ministerstwie Obrony Narodowej, więc ta polityka naraża się na atak ze strony mediów i opozycji. Ważne jest, abyśmy nie szli za szumem medialnym – wskazuje specjalista.

Wcześniej Szef MON był pytany m.in. o szczegóły w sprawie obsadzania stanowisk attache obrony, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie.

Premier Beata Szydło jest zadowolona z działań ministra obrony Antoniego Macierewicza, o czym zapewniała już kilkukrotnie.

RIRM

drukuj