fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent o ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej: to obowiązek prokuratury

Obowiązkiem prokuratury jest wnikliwie zebrać wszystkie dowody – powiedział prezydent RP Andrzej Duda odnosząc się do planów ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Podkreślił, że rozumie, iż to bolesny proces dla rodzin, ale jak zaznaczył – to niezwykle ważna sprawa państwowa.

Prezydent był wczoraj gościem Polsat News. Podczas programu „Prezydenci i Premierzy” był pytany, jak zamierza odpowiedzieć na apel części rodzin ofiar smoleńskich – tych, które nie chcą ekshumacji ciał ich bliskich.

Andrzej Duda zaznaczył, że są przepisy, które obowiązują również prokuraturę.

– Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo. Jej obowiązkiem jest jak najbardziej wnikliwe zebranie wszystkich dowodów w tej kwestii i prokuratura to czyni. Kilka ekshumacji już się odbyło i okazało się, że doszło do pomylenia ciał, więc z takimi historiami mieliśmy już do czynienia. To pokazuje, jak wszystko w Moskwie zostało fatalnie przeprowadzone. Jeżeli możemy mówić o błędach, to możemy mówić o błędach poprzedniej ekipy rządzącej i prokuratury działającej w tamtym czasie, ponieważ to należało zrobić dawno temu. Jestem przekonany, że do żadnego bezczeszczenia zwłok nie dojdzie – podkreślił prezydent RP.

Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy ogłosiła w czerwcu Prokuratura Krajowa. W tym roku przejęła ona śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej.

Wskazała wówczas, że badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy.

Według wczorajszych doniesień mediów, na 14 listopada zaplanowano pierwszą ekshumację ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Wtedy ma zostać otwarty sarkofag pary prezydenckiej, która spoczywa na Wawelu.

RIRM

drukuj