PAP/Paweł Supernak

Prezydent Litwy z wizytą w Polsce

Prezydent Litwy kontynuuje wizytę w Polsce. W czwartek rozmawiała „w cztery oczy” z prezydentem Andrzejem Dudą. Dziś planowane są rozmowy trójstronne, także z udziałem przywódcy Ukrainy Petro Poroszenki.

Prezydent Litwy przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. Odbywa się ona przy okazji 450. rocznicy Unii Lubelskiej, która dała początek Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W czwartek z Dalią Grybauskaite spotkał się marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

„(…) Po spotkaniu wspólnie z delegacją litewską zwiedziliśmy wystawę poświęconą stuleciu Sejmu Ustawodawczego. Bardzo dziękuję za nadane przez Panią Prezydent odznaczenie polsko-litewskie” – napisał marszałek Sejmu na Twitterze.

https://twitter.com/MarekKuchcinski/status/1098671203571691522

Wcześniej z litewską prezydent rozmawiał Andrzej Duda. Prezydenci przyjęli wspólną deklarację w sprawie wzmocnienia polsko-litewskiego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa. Podpisano też list intencyjny o włączeniu litewskiej brygady zmechanizowanej „Żelazny Wilk” i polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej w czasie pokoju do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Z kolei dziś po południu w Lublinie dojdzie do trójstronnego spotkania prezydent Dalii Grybauskaite, prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Troje przywódców odwiedzi wspólnie kwaterę główną Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej. To tam zaplanowano trójstronne rozmowy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj