fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Duda: Polska chce opowiedzieć o przyjaznym mieście podczas wystawy Expo w Łodzi

Polska chce opowiedzieć o przyjaznym mieście podczas wystawy Expo w Łodzi w 2022 roku; wierzę, że uzyskamy prawo do jej organizacji – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas Narodowego Dnia Polskiego na Expo 2017 w stolicy Kazachstanu, Astanie.

Prezydent, otwierając uroczystość Narodowego Dnia Polskiego na Expo 2017 w Astanie, mówił, że Polska w swym pawilonie pokazuje osiągnięcia nawiązujące do tematu przewodniego kazachstańskiej wystawy „Energia przyszłości”.

Jak zauważył, Polacy pokazują w Kazachstanie wiele nowości dotyczących energii przyszłości, wśród nich m.in. czyste technologie węglowe, sposoby wytwarzania energii z biomasy, innowacje w maszynach górniczych, sposoby digitalizacji rynku energii, budynki przyszłości i sposoby rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

„Energia jest niezwykle ważna dla funkcjonowania gospodarki i innych obszarów życia współczesnego świata” – powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił, że inteligentne i nowoczesne poszukiwanie źródeł energii ma ogromne znaczenie dla suwerenności energetycznej, którą można budować – jak podkreślił – nie tylko w oparciu o posiadanie źródeł energii, ale także poprzez nowoczesne technologie.

Prezydent zaznaczył, że Polska ubiega się o prawo do organizacji Expo w 2022 roku w Łodzi; decyzja w tej sprawie zapadnie w listopadzie br.

„Wierzę, że uzyska to prawo, ponieważ polska kandydatura została bardzo starannie przemyślana i przygotowana” – powiedział.

Jak mówił, zaproponowany przez Polskę temat „City ReInvented” dotyczy uniwersalnych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć miasta na całym świecie.

„Aby miasta stawały się atrakcyjnym, przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla swoich mieszkańców i odwiedzających, muszą stale się odradzać, odnawiać i rozwijać w oparciu o zasady społecznej współpracy. Właśnie o takich miastach chcemy opowiedzieć podczas wystawy w Polsce, w Łodzi” – podkreślił Andrzej Duda.

Przekonywał, że Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się państw Unii Europejskiej.

„W 2016 roku osiągnęliśmy 3,1 proc. wzrostu PKB, prognoza na 2017 rok jest jeszcze lepsza. Spada bezrobocie do poniżej 7 proc. Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które stawiają sobie za cel sprzyjanie przedsiębiorczości Polaków i dalszy rozwój Polski. Bo największym potencjałem naszego kraju jest potencjał ludzki” – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że Polska na Expo 2017 prezentowana jest jako kraj nowoczesny, ale też umiejętnie czerpiący ze swojej tradycji.

„Kraj, którego największą wartością są ludzie, ich kreatywność, pozytywne cechy i emocje, ciekawość świata, serdeczność, gościnność, odwaga i duma narodowa, pracowitość, poszanowanie wartości i rodziny” – wymieniał prezydent.

„Polska ekspozycja jest atrakcyjna nie tylko dla entuzjastów nowoczesnych technologii” – dodał.

Premier Kazachstanu Bakytżan Sagintajew, który wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził m.in. Pawilon Polski. Powiedział, że hasło Polski na wystawie „Poland: creative people, smart energy” doskonale odzwierciedla osiągnięcia związane z tematem całego Expo 2017 – „Energią przyszłości”.

„Wielu odwiedzających wykazało duże zainteresowanie przeprowadzanymi w Polskim Pawilonie przedsięwzięciami o charakterze gospodarczym i kulturalnym, które rozpatrujemy jako ważny wkład w rozszerzenie kontaktów między naszymi krajami” – akcentował Bakytżan Sagintajew.

„Kazachstan postrzega Polskę jako swojego głównego partnera handlowego i gospodarczego w Europie Środkowej i Wschodniej” – zapewnił.

„Między naszymi krajami już teraz rozwija się nowy kierunek współpracy – tzw. zielone technologie z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia specjalistów z Polski” – dodał.

Premier Kazachstanu zaprosił też polski rząd i przedsiębiorców do współpracy w ramach Międzynarodowego Centrum „Zielonej Gospodarki” pod egidą ONZ, które ma funkcjonować na podstawie doświadczeń Expo 2017 w Astanie.

„Mamy też dobre możliwości współpracy w takich dziedzinach, jak energetyka odnawialna, nauka i technologie, innowacje i komunikacja, gospodarka leśna, turystyka” – wskazywał Bakytżan Sagintajew.

Zachęcał też przedsiębiorców i instytucje do współpracy przy cyfrowej transformacji kazachstańskiej gospodarki.

Międzynarodowa Wystawa Expo 2017 w stolicy Kazachstanu, która rozpoczęła się 10 czerwca br., dobiega końca. Jej tematem jest „Energia przyszłości”; Polska przedstawia na niej m.in. czyste technologie węglowe i bogactwo przyrodnicze polskich lasów.

PAP/RIRM

drukuj