fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda: każdy atak w niewinnych ludzi rodzi większą determinację do walki

Każdy atak wymierzony w niewinnych ludzi rodzi w nas jeszcze większą determinację do walki z zagrożeniem terrorystycznym w Europie – napisał prezydent Andrzej Duda we wtorkowym liście kondolencyjnym do prezydenta Niemiec Joachima Gaucka.

Prezydent podkreślił, że z bólem przyjął wiadomość o ataku terrorystycznym, który wydarzył się w Berlinie podczas jarmarku bożonarodzeniowego.

„Zapewniam Pana, że w tych trudnych chwilach jesteśmy myślami i modlitwą z rodzinami ofiar. Mam również nadzieję, że ranni szybko odzyskają zdrowie i będą mogli szczęśliwie wrócić do swoich rodzin” – czytamy w liście do Joachima Gaucka.

Prezydent Duda napisał, że ta tragedia w szczególny sposób dotknęła także Polaków, gdyż pośród ofiar znalazł się jego rodak, kierowca ciężarówki, „który został brutalnie zamordowany przez zamachowca w tym straszliwym akcie terroru”.

„Każdy atak wymierzony w niewinnych ludzi rodzi w nas jeszcze większą determinację do walki z zagrożeniem terrorystycznym w Europie. Chcę zapewnić Pana Prezydenta o gotowości wsparcia ze strony właściwych służb państwa polskiego. Nasze sąsiedztwo zobowiązuje nas do współpracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim naszym obywatelom” – podkreślił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, dziś szczególnie polski naród solidaryzuje się z narodem niemieckim w potrzebie zapewnienia Europie spokojnej przyszłości.

„W imieniu własnym oraz wszystkich moich Rodaków chciałbym złożyć na Pana ręce wyrazy głębokiego współczucia dla bliskich ofiar oraz wszystkich obywateli Republiki Federalnej Niemiec” – czytamy w liście.

Ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych w poniedziałek wieczorem wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym na Breitscheidplatz w Berlinie. Zginęło 11 osób. Dwunastym zabitym jest polski kierowca TIR-a, którego ciało znaleziono w szoferce pojazdu. Został on najprawdopodobniej zastrzelony z broni małokalibrowej.

PAP/RIRM

drukuj