PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda wziął udział w inauguracji roku akademickiego

Służba wobec nauki i Ojczyzny – to niezmienna misja uniwersytetu – podkreślał prezydenta Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim.

„Uczelnie powinny dawać przykład poszanowania wolności przekonań oraz troski o kulturę akademickiej dyskusji” – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.

– Rzeczowa debata jest jednym z głównych sposobów dociekania prawdy, należy do samej istoty metody naukowej. Szacunek dla różnych poglądów i punktów widzenia jest niezbędny, bo dopiero ich suma, czy raczej konfrontacja, daje możliwie pełny obraz rzeczywistości – powiedział prezydent RP.

O misji uniwersytetu prezydent mówił dziś na Uniwersytecie Warszawskim. Jak wskazał, pozostaje ona niezmienna – to misja służby publicznej wobec nauki i Ojczyzny. Andrzej Duda apelował do studentów o obywatelskie zaangażowanie, które (jak mówił) nie kłóci z postulatem bezstronności politycznej, a nauka i dydaktyka właśnie takie powinny być.

– Uczelnie, a zwłaszcza uniwersytety mają sposobność, aby dawać inspirujący przykład pluralizmu, wolności myślenia i wolności słowa, nieskrępowanej i odpowiedzialnej debaty intelektualnej oraz budowania wspólnoty ponad podziałami – zaakcentował Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się do braku tolerancji światopoglądowej, czy wręcz prześladowania za poglądy polityczne na polskich uczelniach.

– Są to rzeczywiście sytuacje, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Mam nadzieję, że będą na uniwersytetach i na innych naszych uczelniach zwalczane, bo zaprzeczają etosowi uniwersytetu – mówił prezydent.

Prezydent tuż przed inauguracją na UW został zaatakowany przez aktywistów LGBT. Działacze LGBT kierowali pod adresem głowy państwa obraźliwe hasła. Oskarżali prezydenta, że jest odpowiedzialny za śmierć dzieci, które popełniają samobójstwa przez swoją orientację seksualną.

Za swój sprzeciw wobec ideologii LGBT jest też atakowany przyszły minister edukacji narodowej oraz nauki prof. Przemysław Czarnek.

– Będę bronił szkoły przed tą wojną ideologiczną i przed tą walką ideologiczną, którą wcale nie serwuje Prawo i Sprawiedliwość, ani Zjednoczona Prawica, ani obecny rząd, tylko serwują nam tę wojnę ideologiczną ideolodzy LGBT, genderowcy, którzy próbują na siłę wejść do polskich szkół – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

W duchu poszanowania prawdy i wartości studentów kształci WSKSiM w Toruniu. Uczelnia z roku na rok poszerza swoją ofertę edukacyjną. Jednym z nowych kierunków jest pielęgniarstwo. Nowością są też studia podyplomowe „Organizacja i zarządzanie w służbie zdrowia”. Rekrutacja jeszcze trwa. Informacje o pozostałych kierunkach i szczegółach rekrutacji można znaleźć na stronie uczelni www.wsksim.edu.pl

TV Trwam News

drukuj