fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Regułą w krajach demokratycznych jest to, że sędziowie nie zabierają głosu w sprawach politycznych i nie mieszają się w politykę

„W krajach demokratycznych sędziowie nie mieszają się w politykę. To musi zostać uregulowane prawnie” – powiedział prezydent. Andrzej Duda odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o ustroju sądów.

– Regułą w krajach demokratycznych jest to, że sędziowie nie zabierają głosu w sprawach politycznych i nie mieszają się w politykę. To jest norma, która jest przestrzegana przede wszystkim w krajach na zachodzie Europy – podkreślał prezydent.

Andrzej Duda wskazał, że taki system musi zostać w Polsce wreszcie wprowadzony, bo – jak akcentował – w ostatnich miesiącach czy latach jest z tym u ans bardzo źle.

– Jeżeli mówimy o bezstronności politycznej sędziów, to niestety, ale w Polsce jest to sytuacja, która wymaga bardzo głębokiej analizy i bardzo głębokiej naprawy. Ubolewam nad tym, ale widzimy, że są to fakty ostatnich lat. Przepisy, które będą w tym zakresie jasno i wyraźnie określały, czego sędziowie nie powinni robić i w jaki sposób nie powinni działać, w jaki sposób nie powinni się wypowiadać i czego czynić nie powinni, są, jak widać na przestrzeni tych ostatnich lat w Polsce bardzo potrzebne. A występują one w prawodawstwie innych krajów – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News

drukuj