fot. twitter.com/AndrzejDuda

Prezydent A. Duda o prezydencie elekcie Litwy: Łączą nas wspólne poglądy

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział litewskiej telewizji publicznej LRT, że z prezydentem elektem Litwy Gitanasem Nausedą, który w piątek zostanie zaprzysiężony, łączą go konserwatywne poglądy i stosunek do tradycji, zaś oba kraje mają podobną przeszłość.

„Z tego, co wiem, na wiele spraw mamy podobny pogląd. (…) Pan prezydent jest bardziej politykiem konserwatywnym, konserwatywny również jest w stosunku do otaczającej rzeczywistości” – powiedział prezydent Andrzej Duda w wyemitowanym w czwartek wieczorem wywiadzie.

W piątek prezydent elekt Nauseda zostanie zaprzysiężony, a w przyszły wtorek z pierwszą zagraniczną wizytą uda się do Warszawy.

W ocenie polskiego prezydenta, stan stosunków obu krajów od pewnego czasu jest dobry.

„Bardzo się ucieszyłem, gdy usłyszałem, że pan prezydent (Litwy) z pierwszą wizytą uda się do Warszawy” – powiedział Andrzej Duda.

Ocenił, że „to wyraźnie wskazuje na stosunek pana prezydenta do naszego sąsiedztwa, do naszej wspólnej sprawy – wzajemnych stosunków, które są dla mnie bardzo ważne”.

„Ważne, by stosunki Polski i Litwy oraz naszych społeczeństw były jak najlepsze, by granica nas nie dzieliła (…), gdyż obok siebie żyją narody, które łączy wspólna wielka historia i które przyjaźnią się” – zaznaczył.

Prezydent Duda powiedział, że odczuwa wsparcie Litwy w Unii Europejskiej, co w jego opinii jest związane ze wspólną przeszłością, gdy oba kraje nie z własnej woli należały do bloku sowieckiego.

„Niestety, mamy to dziedzictwo, dlatego rozumiemy się nawzajem” – mówił podkreślając, że należy usunąć pewne elementy, by „nasza demokracja była normalna, by bylibyśmy swobodnie funkcjonującym państwem, państwem współczesnym, bez starych klanów z czasów komunistycznych”.

Zdaniem prezydenta Polski, oba kraje powinny współpracować realizując projekty transportowe i energetyczne, a także dążyć do zwiększenia obecności sił NATO w regionie.

PAP/RIRM

drukuj