Prezydent A. Duda: Naszą bronią w walce z koronawirusem jest wiedza, rozsądek i higiena

Zwracam się do wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena. Otoczmy szczególną opieką osoby starsze. Pamiętajmy o naszych dziadkach, rodzicach, a także osobach samotnych – powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu do narodu.

W Polsce 22 osoby są już zarażone koronawirusem. Jak zaznaczył prezydent Andrzej Duda „sytuacja jest poważna”.

– Wiemy, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosła. Zapewniam, że władze RP wcześniej podjęły odpowiednie kroki, by się do tego wyzwania przygotować. Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju. Wydano decyzję o zakazie organizacji imprez masowych. W następnych dniach podejmowane będą kolejne niezbędne kroki. Przyświeca nam zasada: po pierwsze zapobieganie i ochrona – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda zapewnił, że jest w stałym kontakcie z premierem, ministrem zdrowia oraz ministrem spraw wewnętrznych.

– Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna i graniczna, wojsko pracują z poświęceniem, by chronić Polaków. Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję. Podejdźmy ze zrozumieniem do tych działań. Proszę uważnie śledzić wszystkie zalecenia wydawane przez służby i do nich się stosować – apelował prezydent Andrzej Duda.

To sprawa nie tylko rządu, ale nas wszystkich – podkreślił.

– W sytuacji zagrożenia ważne jest odpowiedzialne zachowanie. Nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo. Dlatego zwracam się do wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena. Otoczmy szczególną opieką osoby starsze. Pamiętajmy o naszych dziadkach, rodzicach, a także osobach samotnych – naszych sąsiadach, znajomych. Zaoferujmy im wszelką niezbędną pomoc, ale też nie narażajmy ich na ryzyko. Zawsze w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć, wzajemnie sobie pomagać. Pokazaliśmy to wielokrotnie. Wiem, że jako Polacy doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności – powiedziała prezydent RP.

Całe orędzie prezydenta Andrzeja Dudy dostępne jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj