fot. PAP/EPA

Premierzy V4 przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie przyszłości UE

Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli w Budapeszcie wspólne oświadczenie w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Wyrazili w nim m.in. gotowość i wolę pracy na rzecz „wzmocnienia jedności Wspólnoty oraz zapobiegania jej podziałowi”.

Wcześniej na szczycie państw V4, przedstawiciele Polski, Węgier, Czech i Słowacji rozmawiali m.in. o przyszłości UE oraz polityce regionalnej.

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że właściwie we wszystkich kluczowych kwestiach państwa V4 uzgodniły wspólne stanowiska, począwszy od tematu związanego z negocjowaniem unijnego budżetu, sprawą migracji, oraz powoływaniem władz w instytucjach europejskich.

Szef polskiego rządu wskazał też, że w oświadczeniu szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej zaznaczyli jak ważne jest by UE była wspólnotą silnych państw.

– Na pewno w kontekście naszych relacji z Unią Europejską stanowimy grupę krajów podobnie myślących, która chce wspierać siebie. Grupę krajów, która wierzy w przyszłość Unii Europejskiej jako wspólnoty silnych, dobrze rządzonych państw[…]. Dajemy od siebie Unii Europejskiej konkurencyjność, szybki, solidny wzrost gospodarczy. Zrównoważony wzrost gospodarczy – to też podkreśliliśmy razem z panami premierami – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów przyleciał na Węgry z Davos, gdzie reprezentował polskie interesy podczas światowego forum ekonomicznego.

RIRM/TV Trwam News

drukuj