fot. PAP/Marcin Bielecki

Premier w Szczecinie: Inwestowanie w naukę i służbę zdrowia jest naszą najlepszą inwestycją na przyszłość

„Nauka ma być przyczółkiem rozwoju gospodarki” – powiedział w Szczecinie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w uroczystym posiedzeniu senatu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Tam podpisał uchwałę Rady Ministrów ws. ustanowienia wieloletniego programu dla uczelni.

Podczas obrad minister zdrowia Łukasz Szumowski i rektor szczecińskiego uniwersytetu prof. Bogusław Machaliński złożyli też podpis pod umową na rozbudowę placówki. Jej wartość to 593 mln zł. Część z tych środków trafi na modernizacje Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie.

Premier Mateusz Morawiecki zabierając głos podkreślił, że inwestowanie w służbę zdrowia i naukę jest najlepszą inwestycją na przyszłość.

– Chcemy, żeby tutaj, gdzie losy historii pozwoliły nam z powrotem istnieć, żyć, pracować, mieszkać, Polska rozwijała się, była jak najsilniejsza. Tu właśnie, na tych północno-zachodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Aby tak było, potrzebne są warunki pt. środki finansowe i wola polityczna. Tu mają istnieć najnowocześniejsze jednostki badawcze, a więc inwestowanie w służbę zdrowia, inwestowanie w naukę jest naszą najlepszą inwestycją na przyszłość – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

W ramach inwestycji na szczecińskim uniwersytecie powstanie m.in. budynek kliniczno–dydaktyczno–badawczy. W planach jest też utworzenie ośrodka radioterapii.

Środki na inwestycje prawie w całości pochodzą z budżetu państwa. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do 2025 r.

RIRM

drukuj