PAP/Tomasz Waszczuk

Premier RP: Na wybory do PE trzeba pójść dla dobra i rozwoju polskiego rolnictwa

Na wybory do Parlamentu Europejskiego trzeba pójść dla dobra i rozwoju polskiego rolnictwa – zaapelował dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Kadzidle koło Ostrołęki.

Szef rządu ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość chce równości między krajami członkowskimi Unii Europejskiej, a także równości między polską wsią i polskim miastem. Mateusz Morawiecki przekonywał, że PiS pragnie tworzyć silną wieś i silne rolnictwo.

Prezes Rady Ministrów zapewnił, że PiS będzie zabiegał o większe unijne środki dla polskiej wsi, bo właśnie rozpoczynają się negocjacje nowej perspektywy. Mówił też o konkretnych rozwiązaniach, które rząd wdrożył lub wdraża m.in. dla młodych rolników i małych przetwórców. Chcemy, by młodzi ludzie przejmowali gospodarstwa – wskazał.

– Jeśli młody rolnik do 40 roku życia przejmuje gospodarstwo, to dostanie od państwa 150 tys. zł bezzwrotnej pomocy, z czego 70 proc. na maszyny, na obiekty budowlane, a więc bardzo konkretna pomoc. Skala ma znaczenie, ekonomia skali jest ważna. My przygotowaliśmy regulacje, dzięki której mały przetwórca dostanie dopłatę nawet do pół mln zł na różnego rodzaju przedsięwzięcia w ramach PROW-u jako dopłatę do środków własnych, a więc znaczące środki, które pomogą funkcjonować małym przedsiębiorcom na tym rynku i stawać się coraz większymi – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że w ostatnich trzech latach eksport polskiej żywności wzrósł o 20 proc.

– 2 mld z drobiu, ponad 2 mld kasze, zboża i produkty przetworzone, ponad 2 mld słodycze i wyroby cukiernicze, a także 1,5 mld z wołowiny – wymienił.

Szef rządu zaapelował też o łączenie się rolników w spółdzielnie, aby móc konkurować z większymi podmiotami.

RIRM

drukuj