Premier Morawiecki w Brukseli: Struktury polskiej ekonomii różnią się od zachodniej

O nowych wyzwaniach i przyszłości Unii Europejskiej mówił dziś w Brukseli na szczycie UE premier Mateusz Morawiecki. Potrzebujemy silniejszej, sprytniejszej Europy, opartej na solidarności; kryzys jeszcze nie minął – przed nami nowe wyzwania – przekonywał Prezes Rady Ministrów.

Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę udziałem w debacie o przyszłości Europy zorganizowanej przez europejską partię Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

– Jest bardzo dużo niepewności, poczucia zagrożenia, poczucia nierówności wśród społeczeństw. Musimy odpowiedzieć na te wszystkie wyzwania i nie może to być tylko odpowiedź: „więcej Europy”. To sprawdzało się w latach 90., może 80. Myślę, że to nie może być jedyna odpowiedź na wyzwania dzisiejszego świata – zaznaczył premier.

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na wciąż nierozwiązane problemy w Unii Europejskiej i brak na nie szybkich reakcji.

– Kiedy czasem jestem pytany, czemu Polska nie jest częścią strefy euro, mówię, że najpierw problemy, które są bardzo widoczne w strefie euro, muszą być rozwiązane. Po drugie, struktury polskiej ekonomii i krajów jak Czechy czy Węgry różnią się bardzo od ekonomii krajów Europy Zachodniej. Strefa euro jest częścią rozwiązania czy częścią problemu – mówił Prezes Rady Ministrów.

Mateusz Morawiecki wytłumaczył też istotę toczącego się w Polsce sporu ws. reformy sądownictwa.

– Przez 50 lat żyliśmy w komunizmie. System sądownictwa czy praca prokuratorów nie była w żaden sposób kontrolowana, nawet po upadku stalinizmu. Po 1989 r. sędziowie z najciemniejszych czasów komunizmu  żyli sobie spokojnie i nigdy nie zostali rozliczeni. Mimo, że wydawali wyroki śmierci także na bohaterach walczących o demokrację i wolność – akcentował premier.

Dzisiejszy szczyt skupiający 28 państw Unii Europejskiej był też czasem zwrócenia uwagi na ostatni zamach w Wielkiej Brytanii. Rosja stanowi zagrożenie dla Europy – stanowczo mówiła dziś brytyjska premier Theresa May.

– Incydent w Salisbury jest przykładem rosyjskiej agresji wobec Europy i jej bliskich sąsiadów – podkreśliła Theresa May.

Atak potępił też polski premier.

– Staramy się wydyskutować z naszymi partnerami, żeby odpowiedź Unii Europejskiej była jak najbardziej solidarna na ten atak – powiedział Mateusz Morawiecki.

W agendzie rozmów przywódców 28 państw Unii Europejskiej znalazły się także aktualne wyzwania w ramach relacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, w szczególności rozpoczynającej się wojny celnej oraz stan relacji z Turcją w kontekście zbliżającego się szczytu UE–Turcja

Jutro przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej ocenią stan negocjacji brexitowych. Przyjęty zostanie też projekt nowych wytycznych co do ram przyszłych stosunków z Wielką Brytanią.

 

Agnieszka Dąbrowska/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl