fot. twitter.com/PremierRP

Premier modlił się pod krzyżem w miejscu porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Premier w środę modlił się i złożył kwiaty pod krzyżem w Górsku koło Torunia, w miejscu porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r.

Mateusz Morawiecki modlił się w towarzystwie dyrektora miejscowego Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Pawła Nowogórskiego.

Ks. Jerzy Popiełuszko został zatrzymany i porwany przez funkcjonariuszy SB w Górsku, gdy wracał z Bydgoszczy – gdzie w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników odprawił Mszę św. za ojczyznę – do swojej parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Jak się okazało, był to etap męczeńskiej śmierci kapłana wiodącej dalej przez Toruń do Włocławka, gdzie SB-ecy wrzucili go zmaltretowanego do Wisły.

W miejscu porwania bł. ks. Popiełuszki w Górsku stoi pochylony krzyż betonowy wyglądający, jakby ktoś go niósł. Został odsłonięty w 2000 r. Jednak pierwszy drewniany krzyż w tym miejscu został ustawiony przez mieszkańców wsi. Niestety po pięciu dniach został usunięty przez milicję. Na to miejsce ustawiane były kolejne krzyże, al pod osłoną ciemności znikały.

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie). Po powstaniu „Solidarności” stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

PAP/RIRM

drukuj