fot. twitter.com

Premier Mateusz Morawiecki powołał nowych wojewodów: Silne państwo to jednocześnie silna administracja centralna i samorządowa

Uroczystość wręczenia powołań nowym wojewodom odbyła się w sali im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w kancelarii premiera w Warszawie. Ewa Leniart została powołana na stanowisko wojewody podkarpackiego. Z kolei Władysław Dajczak został wojewodą lubuskim.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podziękował Ewie Leniart oraz Władysławowi Dajczakowi za to, że zdecydowali się powrócić do pełnionych funkcji. W ostatnich wyborach parlamentarnych zostali oni wybrani do Parlamentu.

– Silne państwo to jednocześnie i silna administracja centralna oraz silny samorząd. Doskonała współpraca państwa wojewodów w poprzedniej kadencji z samorządami różnej maści pokazuje propaństwowe podejście. My potrzebujemy takich państwowców, wojewodów, którzy mają wyobraźnię regionalną, ponadregionalną i państwową. Ja bardzo dziękuję, że państwo zdecydowali się podjąć to wyzwanie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wojewoda jest reprezentantem rządu w terenie. W Polsce funkcję tę pełni 16 osób.

Wojewodów powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra właściwego ds. administracji publicznej.

RIRM

drukuj