Premier M. Morawiecki w wywiadzie dla niemieckich mediów: Polska nie dostała od Niemiec adekwatnych odszkodowań za straty związane z II wojną światową

Polska nie dostała od Niemiec adekwatnych odszkodowań za straty, jakie poniosła podczas II wojny światowej – mówił w wywiadzie dla niemieckich mediów Mateusz Morawiecki. Polski premier stwierdził, że umowa o rezygnacji z roszczeń zawarta między PRL a NRD w 1953 roku nie może być uznana.

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiemu koncernowi medialnemu Funke Mediengruppe, największemu wydawcy prasy regionalnej. Na pytanie o wojenne reparacje wobec Niemiec premier powiedział: „Polska nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za okrucieństwa II wojny światowej. Straciliśmy sześć milionów ludzi – dużo więcej niż inne kraje, które dostały wysokie reparacje. To nie jest sprawiedliwe. Nie może tak zostać.”

Premier odniósł się także do umowy z 1953 roku na mocy, której Polska Ludowa zrzekła się na rzecz NRD roszczeń za straty wojenne.

„Był to układ między Polską a NRD, którego nie uznajemy. Oba kraje były wówczas częścią bloku sowieckiego” – mówił premier RP.

Niemieccy dziennikarze przypomnieli, że w stosunku do całkowitej liczby ludności Polska poniosła najwyższe straty w drugiej wojnie światowej. Starty materialne zespół parlamentarny kierowany przez posła Arkadiusza Mularczyka szacuje na 850 mld euro.

TV Trwam News/RIRM

drukuj