fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier M. Morawiecki pyta Platformę Obywatelską – Koalicję Europejską, czy jest za utrzymaniem złotego

Przed eurowyborami na nowo rozpoczęła się dyskusja na temat kwestii przyjęcia euro. Stanowcze „nie” dla eurowaluty wybrzmiało w sobotę w Lublinie na konwencji PiS-u. Dodatkowo partia rządząca opublikowała spot, w którym przytaczane są wypowiedzi przewodniczących PO i Nowoczesnej w sprawie euro. Premier Mateusz Morawiecki pyta Platformę Obywatelską-Koalicję Europejską, czy jest za utrzymaniem złotego.

Szef rządu chce się dowiedzieć, czy jest to oficjalne stanowisko Koalicji Europejskiej.

– Znam wypowiedzi pana Schetyny, pani Lubnauer, które bynajmniej nie niuansują, nie różnicują tego podejścia, są jednoznaczne – za rezygnacją ze złotówki, za wprowadzeniem waluty euro. Oczekuję, że Koalicja Europejska opowie się jednoznacznie za utrzymaniem złotówki lub przeciw – podkreśla premier.

Rząd Zjednoczonej Prawicy zwraca uwagę, że z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaci się nam przystępować do eurolandu. Warto zauważyć, że aż 2/3 Polaków nie popiera zastąpienia złotego europejskim pieniądzem. Traktat akcesyjny zobowiązuje Polskę do przyjęcia eurowaluty, ale nie wyznacza terminu jej przyjęcia.

W tym roku mija 20 lat od utworzenia wspólnej waluty. Do eurostrefy należy dziś 19 państw.

RIRM

drukuj