fot. PAP/Tomasz Gzell

Premier M. Morawiecki: Proponujemy program budowy 22 mostów na rzekach

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy rządowy program ,,Mosty plus”. W jego ramach m.in. na Wiśle, Odrze, Bugu, Pilicy i Warcie wybudowane zostaną 22 mosty. Chodzi o długie odcinki, w których ich nie ma.

O nowym programie szef rządu poinformował na wspólnej konferencji prasowej z ministrem inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim.

Nowe mosty mają łączyć Polskę i być szansą do rozwoju dla mniejszych ośrodków – mówił premier Mateusz Morawiecki.

– My chcemy budować mosty również po to, żeby przede wszystkim łączyć Polskę, żeby ten rozwój, który w dużym stopniu przez poprzednie 25 lat był rozwojem niezrównoważonym, gdzie wielkie aglomeracje rozwijały się szybciej. Chcemy tworzyć szanse do rozwoju dla mniejszych ośrodków, dla ośrodków powiatowych. Tutaj mosty są w szczególności potrzebne. Dlatego w ciągu najbliższych kilku lat zaproponujemy naszym obywatelom, również przedsiębiorcom, dla których tworzenie nowych inwestycji, nowych miejsc pracy, jest bardzo ważne, żeby były to miejscowości dobrze skomunikowane z resztą Polski. Zaproponujemy program budowy 22 mostów – wskazał Mateusz Morawiecki.

Budowa mostów w ramach programu „Mosty plus” będzie dofinansowana w 80 proc. Resztę kosztów pokryją samorządy – poinformował minister Jerzy Kwieciński.

– Oferujemy bardzo dobre warunki finansowe. One dotyczą zarówno dokumentacji, jak i samej inwestycji. Zakładamy dofinansowanie w wysokości do 80 proc., zarówno do dokumentacji, jak i samej inwestycji. Zakładamy minimalny wkład własny, w wysokości 20-25 proc. – wyjaśnił Jerzy Kwieciński.  

Jutro zaprezentowane ma zostać pierwsze przedsięwzięcie. Jego lokalizacja nie będzie jednak na razie ujawniana.

Realizacja programu ,,Mosty plus” ma potrwać do 2025 r.

RIRM

drukuj