fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Nasze działania mają na celu rozrost klasy średniej

Nasze działania o charakterze społeczno-demograficznorozwojowym mają na celu również wypychanie grup społecznych z tych dolnych warstw w kierunku klasy średniej – powiedział w Trybunale Konstytucyjnym premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wygłosił tam wykład pt. ,,Demokratyczny kapitalizm dla wszystkich, a nie dla nielicznych”.

Mateusz Morawicki podkreślił, że występuje w roli wykładowcy, a nie premiera. Przypomniał, że wykładał na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Premier ocenił, że należy poszukiwać trzeciej drogi – kapitalizmu demokratycznego. Określił go jako taki rodzaj organizacji państwa i rynku, który z zachowaniem kapitalistycznej gospodarki wzmacnia demokrację i ,,społeczną akceptację kapitalizmu”.

Według szefa rządu, ,,mały cud gospodarczy”, z którym jego zdaniem mamy obecnie do czynienia w Polsce, zawdzięczamy odejściu przez obecny rząd od dawnych paradygmatów.

Premier podkreślił również, że dla jego rządu szczególnie ważna jest kwestia walki z nierównościami. Zaznaczył, że chce, aby w Polsce rósł zasięg klasy średniej.

– Nasze działania o charakterze społeczno-demograficznorozwojowym mają na celu również wypychanie grup społecznych z tych dolnych warstw w kierunku klasy średniej. Ktoś kogo stać na podstawowe potrzeby edukacyjne, szybciej będzie aspirował do klasy średniej, szukał pracy – wskazał Mateusz Morawiecki.

Wykładowi premiera przysłuchiwali się m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier i mister kultury prof. Piotr Gliński, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska i szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski, prezes Trybunału Julia Przyłębska, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur oraz szefowie gabinetu politycznego i kancelarii premiera.

RIRM

drukuj