fot. Tomasz Strąg

Premier M. Morawiecki: Język polski jest dziedzictwem, które kształtowało nasz naród

Język polski jest dziedzictwem kulturowym, które przez lata kształtowało nasz naród i pozwoliło przetrwać polskości w czasach zaborów; w żadnym innym języku słowo „ojczyzna” nie brzmi tak pięknie – napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

„Polski język jest naszym dziedzictwem kulturowym, które przez lata kształtowało nasz naród i pozwoliło przetrwać Polskości w trudnych czasach zaborów. W żadnym innym języku słowo +ojczyzna+ nie brzmi w tak piękny sposób. Pamiętajmy o tym szczególnie w #DzieńJęzykaOjczystego” – napisał premier na Twitterze.

Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia 1952 r., kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

W Polsce w bibliotekach, domach kultury i szkołach organizowane są w tym dniu wystawy, dyskusje o języku, quizy, konkursy i inne wydarzenia związane z polszczyzną.

PAP/RIRM

drukuj