fot. twitter.com/PremierRP | Krystian Maj/KPRM

Premier M. Morawiecki: Fundusz Odbudowy nie może zastąpić polityki spójności i polityki rolnej

„Unia Europejska potrzebuje bodźca rozwojowego. Jednak Fundusz Odbudowy nie może zastąpić polityki spójności i polityki rolnej. O to walczymy!” – napisał na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki, który jest w Brukseli, gdzie trwa dwudniowy szczyt UE.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił także uwagę, że „obecny kryzys może być wielkim punktem zwrotnym w historii Unii Europejskiej”.

„Dziś potrzebujemy prawdziwego bodźca wzrostu gospodarczego” – napisał na Fecebooku, podkreślając, że „jednak Fundusz Odbudowy Gospodarczej nie może zastąpić polityki spójności czy wspólnej polityki rolnej UE”.

https://www.facebook.com/MorawieckiPL/posts/294157468595456

W piątek rano w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt UE, na którym unijni liderzy dyskutować będą na temat budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy. Ten ostatni, według propozycji Komisji Europejskiej, ma umożliwić zapożyczenie się na rynkach finansowych na korzystnych warunkach i dzięki setkom mld euro pobudzić gospodarkę. Fundusz liczyłby 750 md euro, z czego 500 mld euro byłoby dostępnych dla krajów w formie grantów, a 250 md euro w formie pożyczek.

PAP

drukuj