fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier M. Morawiecki: chcemy, aby na półkach były towary z polskimi markami, a nie tylko z markami sklepów wielkopowierzchniowych

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada ustawę, która utrudni dużym sklepom sprzedaż produktów pod ich marką. Szef polskiego rządu zapowiedział wprowadzenie takich przepisów podczas debaty w podrzeszowskiej Jasionce w ramach Europejskiego Forum Rolniczego.

W ramach debaty rozmawiano m.in. na temat zwiększenia udziału polskiego rolnictwa w sprzedaży produktów w sklepach.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przy powstawaniu ustawy, która promować będzie polskie marki, rząd będzie „korzystał z najlepszych wzorców w Unii Europejskiej”.

– Zdecydowanie chcemy doprowadzić do tego, żeby na półkach były towary z polskimi markami, a nie tylko (…) z markami sklepów wielkopowierzchniowych. Chcemy, aby polscy rolnicy mogli bardziej sprawnie budować siłę swojego kapitału, swojej marki. Polskie rolnictwo musi być wygranym na handlu detalicznym i hurtowym – zaznaczył premier RP.

Mateusz Morawiecki zachęcał także rolników na zrzeszanie się w spółdzielniach. W jego ocenie zwiększy to siłę negocjacyjną względem odbiorców.

Dodał, że ważna jest też aktywizacja UOKiK-u.

– Nie może być tak, że jeden monopolista na danym terenie dyktuje ceny rolnikom – zaznaczył szef rządu.

RIRM

drukuj