fot. twitter.com/MorawieckiM

Premier M. Morawiecki: Bezpieczeństwo powinno być poza sporem politycznym

„Prezydent Andrzej Duda zaproponował koalicję polskich spraw. Bezpieczeństwo to jest polska sprawa; powinno być wyjęte poza spór polityczny” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził policjantów z posterunku w Wilkowicach koło Bielska-Białej.

„Już niezależnie od tego, jakie błędy popełnili nasi poprzednicy i co trzeba było naprawić. To, co zrobił prezydent, czyli wyciągnięcie ręki do budowy koalicji polskich spraw, jak bezpieczeństwo obywateli, to bardzo ważna propozycja. Ręka pana prezydenta jest cały czas wyciągnięta” – powiedział szef rządu.

Premier, stojąc przy nowym posterunku policji w Wilkowicach, odtworzonym po ponad 20 latach, powołując się na badania powiedział, że „nigdy wcześniej w III RP Polacy nie czuli się tak bezpiecznie”.

„To dlatego m.in., że odtwarzamy w całej Polsce posterunki policji, wcześniej zamykane przez Platformę Obywatelską, przez partię pana (Rafała) Trzaskowskiego. (…) Odtworzyliśmy już 125 takich posterunków. Ile zamknęła władza Platformy Obywatelskiej? Powyżej 400. To świadczy najlepiej o tym, w jaki sposób nasi poprzednicy pochodzili do bezpieczeństwa mieszkańców w mniejszych miejscowościach, w miastach powiatowych. 400 to liczba przekraczająca łączną liczbę powiatów w Polsce. Zamkniętych zostało więcej posterunków policji w czasach Platformy Obywatelskiej niż istnieje powiatów w Polsce. To coś, co warto zapamiętać” – mówił premier w piątek.

Szef rządu zapewnił, że „Polska zwijania się, zwijania torów kolejowych, zwijania policji i innych elementów usług publicznych, to coś, od czego zdecydowanie odeszliśmy”.

„Tutaj możemy zobaczyć nowy posterunek policji. Cieszę się, że w tylu miejscach w Polsce mieszkańcy mogą czuć się jeszcze bardziej bezpiecznie. Już dziś mówią nam, że ta strategia odtwarzania ma ogromny sens” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zwrócił też uwagę, że policja otrzymała w ostatnich latach nowoczesny sprzęt, który pomaga w skutecznym działaniu.

Mateusz Morawiecki złożył znicze pod monumentem upamiętniającym mieszkańców gminy walczących o Polskę, a także przy krzyżu poświęconym polskim oficerom zgładzonym przez Sowietów w 1940 r. oraz osobom, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 r.

Nowy posterunek policji w Wilkowicach otwarty został w połowie czerwca ub.r. Poprzedni został zlikwidowany w 1998 r. Przez blisko 20 lat mieszkańcy i władze gminy Wilkowice zabiegali o powrót policjantów. Posterunek służbowo podlega komisariatowi w Szczyrku i dotychczas to tam była najbliższa siedziba policji. To kilkanaście kilometrów od Wilkowic.

Służba w Wilkowicach odbywa się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Na posterunku pracuje siedmiu policjantów – dwóch dzielnicowych, czteroosobowa drużyna patrolowa i kierownik.

W ostatnich latach na południu województwa śląskiego otwarto nową komendę miejską w Bielsku-Białej, komisariaty w Szczyrku i Łodygowicach, a także posterunki w Wilkowicach, Milówce i Istebnej.

Gmina Wilkowice graniczy z południową częścią Bielska-Białej. Mieszka w niej ponad 13 tys. osób.

PAP

drukuj