PAP/Tomasz Gzell

Premier: „Dobry start” ma wesprzeć rodziny, kiedy rozpoczyna się rok szkolny

Program „Dobry start” ma przede wszystkim wesprzeć bytowo rodziny w momencie, kiedy rozpoczyna się rok szkolny – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. Od tego roku każdy z uczniów szkoły podstawowej oraz średniej otrzyma 300 zł w ramach wyprawki szkolnej. Świadczenie będzie przysługiwało niezależnie od dochodu.

Szef polskiego rządu na konferencji prasowej przypomniał, że koalicja PO–PSL prowadziła chaotyczną politykę wobec rodzin. Powołał się tu na raport NIK z 2015 r.

Bez ogródek skrytykował obóz polityczny PO-PSL za brak jakichkolwiek działań rodzinnych, za brak fundamentalnej strategii na rzecz rodziny, za chaotyczne działania. To są słowa raportu NIK, który był przygotowany w czasach rządu PO-PSL. Gigantyczna, skokowa i jakościowa różnica, którą my oferujemy, m.in. poprzez program Rodzina 500 plus, ale i program „Dobry start”, jest kolejnym klockiem do tej budowli pt. „Rodzina polska” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska podkreśliła, że szczególnie istotna jest dziś inwestycja w edukację.

Ciągle musimy doceniać tę inwestycję w edukację, która jest naszą niezwykłą szansą na przyszłość. Pokazuje dziś premier, że to dostrzegamy i doceniamy. „Dobry start” to możliwość skorzystania z wyprawki szkolnej przez 4,6 mln polskich dzieci, polskich uczniów, którzy rozpoczną najbliższy rok szkolny. To świadczenie wynosi 300 zł. Jest to świadczenie netto, jednorazowo wypłacane dla wszystkich uczniów – wskazała Elżbieta Rafalska.

W celu otrzymania świadczenia rodzic lub opiekun dziecka musi złożyć wniosek w miejscu, w którym do tej pory składał dokumenty o świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus. 300 zł będzie przysługiwało także dzieciom znajdującym się w pieczy zastępczej.

Od 1 lipca będzie można składać wnioski za pośrednictwem internetu, a od 1 sierpnia będzie istniała również możliwość złożenia wniosku pisemnie.

RIRM

drukuj