fot. wikipedia

Port Gdańsk: około 44 proc. wzrost przeładunków w I kw. tego roku

Port Gdańsk w I kw. br. przeładował o prawie 44 proc. więcej ładunków niż w tym okresie w 2017 r. – poinformowano podczas konferencji prasowej. Od stycznia do marca przeładowano ponad 12,7 mln ton towarów. „To rekordowy wynik” – podał prezes portu.

W okresie od stycznia do marca Port Gdańsk przeładował ponad 12,7 mln ton towarów, co oznacza wzrost przeładunków, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, o 43,8 proc. – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku. Tylko w marcu przeładowano ponad 4,65 mln ton, o 63,6 proc. więcej niż w marcu ubiegłego roku.

„Takiego wyniku gdański port jeszcze nigdy nie osiągnął. To pozwala nam wierzyć, że cały rok będzie wyjątkowo udany” – powiedział Łukasz Greinke, prezes ZMPG.

W jego ocenie, także w kolejnych kwartałach wielkość przeładunków w porcie powinna rosnąć. Łukasz Greinke tłumaczy, że „wynika to głównie z nasilenia aktywności gospodarczej w USA, Europie i Chinach, oraz utrzymującego się wzrostu gospodarczego w krajach rozwiniętych”.

ZMPG poinformował, że „po raz pierwszy w historii portu odnotowano tak wysoki kwartalny przeładunek w grupie paliw, węgla oraz drobnicy”. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 roku w Porcie przeładowano niemal 5,5 mln ton drobnicy, w tym prawie 5,1 mln ton drobnicy skonteneryzowanej. Port Gdańsk przeładował ok. 480 tys. TEU czyli o ponad 47 proc. więcej niż w I kw. ubiegłego roku.

W I kw. Port zanotował spadek przeładunków tylko zboża, o 67 proc.

„W handlu zbożem panuje zastój” – tłumaczy.

W 2017 r. Port Gdańsk przeładował rekordowe 40,6 mln ton ładunków, czyli o prawie 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Port jest na drugim miejscu wśród największych portów kontenerowych na Bałtyku.

PAP/RIRM

drukuj