fot. Paweł Palembas

Popularyzacja wiedzy o gospodarce morskiej

Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście będzie szerzyć wiedzę o gospodarce morskiej wśród uczniów. Prezes zarządu podpisał z kurator oświaty w Szczecinie umowę o współpracy w tym zakresie.

Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście otwiera się na uczniów. Cel to promocja gospodarki morskiej wśród dzieci i młodzieży – podkreślił Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście.

– Zdajemy sobie sprawę, że od tego, jak ukształtujemy dzieci i młodzież, taka będzie przyszłość również Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście. Chcemy w swoich bieżących działaniach pokazać, jak ważną rolę odgrywa port, porty morskie w gospodarce narodowej – zaznaczył Krzysztof Urbaś.

W ramach podpisanej przez prezesa zarządu i kurator oświaty w Szczecinie współpracy, podejmowane mają być przede wszystkim działania na rzecz edukacji w zakresie upowszechniania wiedzy związanej z branżą morską.

– Bardzo jesteśmy zainteresowani już bezpośrednimi działaniami. Działaniami bezpośrednio ze szkołami, z klasami w szkołach. Takimi bardzo praktycznymi działaniami, które mamy zaplanowane na ten rok to m.in. różne konkursy – powiedział Krzysztof Urbaś.

To konkursy plastyczne i fotograficzne oraz historyczne związane z 70-leciem polskiej administracji w portach w Szczecinie i Świnoujściu – wskazała Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorska kurator oświaty.

– Edukacja regionalna i znaczenie portu dla naszego regionu, ale i nie tylko, bo również dla całego kraju. Myślę, że to jest ważne, by to młodym osobom powiedzieć. Zaczynamy od przedszkolaków. Pierwszym konkursem będzie konkurs plastyczny. Oczywiście to będzie się działo na podstawie lekcji, którą przeprowadzi nauczyciel w oparciu o materiały, które otrzyma z Zarządu Portu – podkreśliła Magdalena Zarębska-Kulesza.

Mają być także wykłady i wycieczki. Przewidziana jest również pomoc stypendialna dla uczniów.

Jest to olbrzymia szansa dla wielu, wielu ludzi. Jest to duża możliwość i duże wzmocnienie naszej gospodarki – zaznaczył Kazimierz Drzazga wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście.

Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście oraz zachodniopomorska kurator oświaty liczą, że poprzez tego typu działania edukacyjne zachęcą młodych ludzi do tego, by w przyszłości wybrali zawód związany z branżą morską.

TV Trwam News

drukuj