fot. PAP/Radek Pietruszka

Ponad 8,5 mln Polaków wybrało A. Dudę w I turze

Wynik wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy to duży sukces – mówią przedstawiciele jego sztabu wyborczego. Na podstawie danych z ponad 99 procent obwodowych komisji wyborczych, Andrzej Duda uzyskał 13 procent więcej głosów niż Rafał Trzaskowski.

W pierwszych sondażowych wynikach wyborów kandydat Zjednoczonej Prawicy Andrzej Duda uzyskał 41,8 procent głosów poparcia. Na drugim miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski z wynikiem 30,4 proc.

Zliczane na bieżąco głosy są korzystniejsze dla obecnie urzędującego prezydenta. Przeliczone zostały głosy z ponad 99 procent obwodowych komisji wyborczych.

– Pan Andrzej Duda – 8 mln 412 tys. 183 głosy, co daje 43,67 proc. – oznajmił szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Wynik Rafała Trzaskowskiego jest niższy o sześć dziesiątych procent. To dobra wiadomość dla obecnego prezydenta przed drugą turą wyborów – powiedział rzecznik sztabu Andrzeja Dudy Adam Bielan.

– 3 mln 300 tys. głosów więcej niż 5 lat temu to olbrzymi sukces prezydenta. Proszę Państwa, to jest ponad 2,5 mln głosów więcej niż główny konkurent, z którym prezydent zmierzy się w drugiej turze – wskazał Adam Bielan.  

Potrzebna jest pełna mobilizacja – mówił podczas wieczoru wyborczego prezydent Andrzej Duda.

– Proszę was o wsparcie, o kolejne pięć lat, abyście dali je Polsce przez moje ręce, żebyśmy nadal mogli dobrze prowadzić polskie sprawy. Dziękuję wam jeszcze raz i ruszam. Zwyciężymy – akcentował prezydent.

Na Andrzeja Dudę wskazała większość wyborców w Stanach Zjednoczonych. W Rosji głosy rozłożyły się w zależności od rejonu kraju. To była bardzo dobra kampania – ocenił europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

– Liczyliśmy oczywiście na pierwszą turę, ale przy 11 kandydatach to jest w zasadzie niemożliwe – zauważył Zbigniew Kuźmiuk.

Według posła PiS Norberta Kaczmarczyka, sukces kampanii w dużej mierze zależał od mediów. Media lewicowe odwracały przekaz prezydenta.

– Prezydent nawet wypadając świetnie, niestety nie trafia do każdego domu, bo często ten przekaz jest zakłamywany, więc ja uważam, że prezydent – na to co mamy pod względem mediów – naprawdę osiągnął fantastyczny wynik – stwierdził Norbert Kaczmarczyk.

Również Koalicja Obywatelska mówi tylko o sukcesie swojego kandydata.

– Bardzo dobry wynik Rafał Trzaskowskiego i nadzieja, że druga tura skończy się dla nas zwycięstwem – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu.

– To jest bardzo dobra zaliczka, dlatego że po stronie tych, którzy powiedzieli „nie” obecnemu prezydentowi, jest 58 procent Polaków – zauważyła Katarzyna Lubnauer.

Wynik wyborów nie jest zaskoczeniem – oznajmił politolog Bartosz Brzyski.

– Te wyniki potwierdziły się względem tego, jakie były sondaże przedwyborcze – dodał politolog.

Teraz zarówno Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski muszą zawalczyć o poparcie elektoratu pozostałych kandydatów. Jak zauważył socjolog Mateusz Schmidt, kampania przed drugą turą toczy się w niekorzystnych warunkach.

– Będzie środek sezonu wakacyjnego. Kiedy przeanalizujemy sobie elektoraty Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka, widzimy, że głosowali tam ludzie młodzi, którzy mogą wyjechać, którzy mogą nie wziąć udziału w tej drugiej turze – zwrócił uwagę Mateusz Schmidt.

Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca. O zwycięstwie któregoś z kandydatów zdecydować może niewielka ilość głosów.

TV Trwam News

drukuj