fot. flickr.com

Ponad 3 tys. wydarzeń w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

Od ubiegłego roku w ramach programu „Niepodległa” zgłoszono ponad 3800 wydarzeń w całej Polsce – poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin. Wskazał on na piątkowej konferencji prasowej na PGE Narodowym, że praktycznie w każdej gminie jest organizowane jakieś wydarzenie.

Wiceminister kultury dodał, że resort w tych kluczowych dniach obchodzenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza przede wszystkim na Koncert dla Niepodległej dedykowany polskiej historii, opowiedzianej przez polskie pieśni i piosenki. Odbędzie się on 10 listopada na Stadionie Narodowym.

Polacy chcą celebrować święto niepodległości, są bardzo aktywni w tym zakresie – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

– Jest naprawdę bardzo dużo różnego rodzaju inicjatyw. Nie musimy się martwić, czy Polacy będą mieli gdzie wybrać się z bliskimi na wspólne świętowanie. Można powiedzieć bez przesady, że miliony Polaków będzie uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach od poziomu lokalnego. Na stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl mogą Państwo znaleźć kalendarium wydarzeń związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Organizatorzy na rożnych szczeblach zgłosili ponad 3 tys. wydarzeń. Co tydzień pojawia się 150-200 nowych – podkreślił Jarosław Sellin.

Wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował także, że 11 listopada, w południe, po oficjalnych uroczystościach państwowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, odbędzie się akcja wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego – „Niepodległa do Hymnu”.

Jarosław Sellin zaprosił także Polaków na niedzielę 11 listopada na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, gdzie odbędzie się Festiwal Niepodległa.

RIRM

drukuj