fot. PAP/Tomasz Gzell

Polskie miasta otrzymają pieniądze na transport publiczny

Polskie miasta zainwestują m.in. w nowe tramwaje i autobusy oraz inwestycje infrastrukturalne. Na cały program jest przeznaczone prawie 10 mld zł.

Umowy o dofinasowanie samorządowych projektów podpisano w ostatnich dniach w Ministerstwie Rozwoju. Wsparcie otrzymają m.in. Bydgoszcz, Kraków, Poznań i Toruń.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślał, że transport miejski zwiększa jakość życia mieszkańców i przyczynia się do rozwoju gospodarczego miast.

Transport miejski jest trzecim z największych obszarów wsparcia w ramach programu Infrastruktura i Środowisko, po transporcie drogowym i po transporcie kolejowym. W sumie mamy przeznaczone na to w całym programie 9,7 mld zł. Do tej pory podpisaliśmy 15 takich umów. Jeżeli dołożymy dzisiejszych kolejnych 9, razem będzie to 24 projektów, które będziemy w ramach transportu miejskiego realizowali. Bez sprawnie funkcjonującego transportu nie ma rozwoju gospodarczego naszych miast – mówił Jerzy Kwieciński.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania z zakresu transportu publicznego nie ma inwestycji miast z województw takich jak lubelskie, podkarpackie czy podlaskie.

Jak informował resort rozwoju dla nich przeznaczona jest osobna pula pieniędzy w Programie Polska Wschodnia.

RIRM

drukuj