fot. flickr.com

Polski MSZ chce regulacji nowelizacji ustawy o oświacie na Ukrainie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zrobi wszystko, by Polacy na Ukrainie mieli dostęp do nauki w języku polskim. Resort zapowiedział, że będzie uważnie obserwował proces wdrożenia w życie ustawy o edukacji i nauczania w języku polskim na Ukrainie.

Parlament w Kijowie uchwalił nowelizację ustawy o oświacie – mniejszościom zagwarantowano prawo do nauczania w językach ojczystych w przedszkolach państwowych i klasach początkowych, jednak na późniejszym etapie głównym językiem wykładowym ma być ukraiński.

Polski MSZ liczy, że strona ukraińska dotrzyma zobowiązania konsultowania ze stroną polską ewentualnej regulacji dot. używania języków mniejszości.

Resort zapewnił również, że proces zmian ustawy o edukacji na Ukrainie był mu „znany od początku”.

Decyzja władz ukraińskich jest zadziwiająca, ale wpisuje się w problemy, jakie mniejszość polska ma na Wchodzie – tłumaczy poseł Anna Schmidt–Rodziewicz, przewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

– Niestety mniejszość polska na terenach wschodnich w wielu krajach boryka się z takim problemem. Mamy problemy od wielu lat, które utknęły w martwym punkcie i wiele lat temu powstał pewien impas, którego nie udało się na razie rozwiązać w stosunkach polsko-litewskich, bo też jest problem z polskimi nazwami ulic, edukacją. Ten sam problem jest na Białorusi. Nasza ostatnia wizyta Komisji Łączności z Polakami za Granicą dotyczyła m.in. rozmów z władzami Grodna na temat ograniczenia dostępności do nauki dzieci polskiego pochodzenia i teraz ten sam problem pojawia się na Ukrainie – akcentowała poseł Anna Schmidt–Rodziewicz.

Polski MSZ zapewnił, że sprawa zmian w ukraińskiej edukacji była m.in. poruszana podczas posiedzenia komisji konsultacyjnej do spraw szkolnictwa mniejszości narodowych w kwietniu br. Kwestie te poruszano także podczas spotkań Ambasadora RP z przedstawicielami Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy.

RIRM

drukuj