fot. PAP/Tomasz Gzell

Polska wolna od koronawirusa

W Polsce nie ma żadnego przypadku zarażenia chińskim koronawirusem. Poinformował dziś o tym minister zdrowia profesor Łukasz Szumowski.

Zakończył się czternastodniowy okres obserwacji 30 osób, które wróciły z chińskiego Wuhan. Ministerstwo Zdrowia uspokaja.

– Wszyscy oni są zdrowi – powiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Dokładne badania najnowocześniejszymi metodami przeprowadził Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

– Przeprowadziliśmy cztery rundy badania, także tutaj postępujemy zgodnie ze standardami i najlepszymi, najbardziej rygorystycznymi wymogami organizacji międzynarodowych – mówił prof. Rafał Gierczyński z Państwowego Zakładu Higieny.

Wyniki dają 100 proc. pewność, że osoby, które wróciły z największego epicentrum choroby są zdrowe. Dziś wróciły do swoich domów. Na tym jednak nie koniec.

– Mamy 12 osób hospitalizowanych w Polsce, a 13 osób jest w obserwacji w reżimie domowym. Ponad tysiąc osób jest w obserwacji służb sanitarnych. Na świecie mamy powyżej siedemdziesięciu kilku tysięcy osób, które są zakażone tym wirusem, ale podkreślam, w Polsce wirusa nie ma – oznajmił szef resortu zdrowia.

W Wuhan nadal przebywa dwóch polskich obywateli. Jak podało ministerstwo, zgłosili oni chęć powrotu do kraju. Ich transport będzie organizowany w ciągu najbliższych dni.

– Transport będzie organizowany – tak jak poprzednio – przy pomocy rządu Francji. Zaangażowane są Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Obrony Narodowej – podsumował Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Nie mają żadnych objawów charakterystycznych dla koronawirusa, mimo tego nim wrócą do domów, zostaną objęci obserwacją i niezbędnymi badaniami.

 

TV Trwam News

drukuj