fot. PAP/Andrzej Grygiel

Polska walczy z pandemią koronawirusa. Najgorsza jest sytuacja na Śląsku

Polska walczy z pandemią koronawirusa. W środę odnotowano 322 nowe przypadki. Zmarły 23 osoby. Wciąż najgorsza sytuacja dotyczy Śląska.

Śląsk to obecnie największe ognisko koronawirusa w Polsce. Każdego dnia ponad połowa nowych zakażeń pochodzi właśnie z tego województwa. Zdecydowana większość chorych to tamtejsi górnicy.

– Jeżeli przebadamy wszystkich górników, przebadamy ich rodziny, kontakty tych osób chorych, mam nadzieję, że to ognisko uda się opanować i te wskaźniki dla Śląska wrócą do normy – powiedział prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o szczegółach trzeciego etapu odmrażania gospodarki, który ruszy od 18 maja. Apelował, by przestrzegać tych zaleceń, które nie zostaną zniesione.

– Utrzymujmy tę dyscyplinę, ponieważ to ona spowodowała, że wraz z szybko podejmowanymi decyzjami ze strony ministra zdrowia w szczególności i rządowego zespołu zarządzania kryzysem koronawirusowym dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację niż w Belgii, Holandii, czy w podobnej do nas liczbą ludności Hiszpanii – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Chodzi o noszenie maseczek ochronnych, rękawiczek czy zachowywanie bezpiecznej odległości.

Szef resortu zdrowia zapewnił, że analizowane są wszystkie środki ochronne, które spływają do Polski. Jak się okazało 600 tysięcy maseczek, które nasz kraj dostał od Unii Europejskiej nie spełnia norm. Wymogów jakościowych nie spełniają także maseczki zakupione przez Ministerstwo Zdrowia. Zawiadomienie w tej sprawie zostało skierowane do prokuratury.

– W związku z tym, że nie uzyskaliśmy deklaracji o zwrocie towaru spełniającego normy, bądź gotówki, dzisiaj wysłaliśmy zawiadomienie do prokuratury ws. maseczek, które nie spełniają norm – poinformował minister zdrowia.

Profesor Łukasz Szumowski zwrócił uwagę, że „problem nieuczciwych kontrahentów nie dotyczy tylko Polski, ale jest to problem powszechny na świecie”.

W środę szef rządu podziękował ministrowi zdrowia za skuteczną pracę i walkę z epidemią.

– Cały świat dosłownie zabijał się o to, żeby pozyskać transport maseczek, sprzętu medycznego, sprzętu ochronnego. Od tego zależało życie ludzkie. Jestem ogromnie wdzięczny Ministerstwu Zdrowia i osobiście panu ministrowi zdrowia za takie szybkie reakcje – podkreślił premier.

Dzięki takim działaniom, jak powiedział Mateusz Morawiecki, Polska jest w zupełnie innym położeniu pod  względem rozwoju epidemii.

 

TV Trwam News

drukuj