PAP/EPA

Polska w zasięgu niżu

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północna, wschodnia oraz częściowo centralna znajdzie się pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad północną Rosją, Skandynawią i Bałtykiem. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będzie klin wyżu znad Atlantyku. Polska będzie w zasięgu wspomnianego niżu, w strefie oddziaływania związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Z zachodu napływać będzie powietrze polarne morskie, przejściowo w wycinku ciepłym, ciepłe.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 987 hPa i będzie rosło.

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na terenach podgórskich Karpat początkowo deszczu ze śniegiem, w Tatrach śniegu. Przewidywana wysokość opadów we wschodniej połowie kraju od 10 mm do 15 mm. W Tatrach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura maksymalna od 6 st. na północnym wschodzie do 12 st. na zachodzie i nad morzem. Wiatr umiarkowany, na zachodzie i północy okresami dość silny, a na wybrzeżu także silny, zachodni i północno-zachodni. Porywy wiatru do 70 km/h w centrum i na północnym zachodzie kraju, na wybrzeżu do 85 km/h.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, zwłaszcza na północy, wschodzie i południowym wschodzie, przelotne opady deszczu. W górach przelotne opady deszczu ze śniegiem, przejściowo śniegu. Temperatura minimalna od 3 st. do 8 st., na Podhalu 2 st. Wiatr słaby i umiarkowany w porywach na południowym wschodzie i południu do 55 km/h, na wybrzeżu do 60 km/h, z kierunków zachodnich. W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, zwłaszcza na północy, opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8 st. na północnym wschodzie do 13 st. na zachodzie i nad morzem, na Podhalu 7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny, a na wybrzeżu w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.

W Warszawie w czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna 9 st. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 6 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 9 st. Wiatr umiarkowany, początkowo zachodni, później południowo-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj