PAP/EPA

Polska przygotowana na ewentualne nadejście koronawirusa

W Chinach znów zanotowano wzrost zachorowań na koronawirusa. W ciągu jednego dnia potwierdzono 508 nowych przypadków. We Włoszech sytuacja staje się coraz bardziej poważna. Zakażonych jest 270 osób, a 7 zmarło.

Pierwsze przypadki koronawirusa pojawiły się również w Austrii i Chorwacji. Ponad tysiąc turystów objęto kwarantanną na Teneryfie.

Unia Europejska przekaże 230 mln euro na spowolnienie epidemii.

– 114 milionów euro zostanie przeznaczonych na wsparcie Światowej Organizacji Zdrowia, która opracowuje globalny plan walki z koronawirusem. Kolejne 15 milionów zostanie przeznaczone na wspieranie krajów partnerskich we wzmacnianiu ich odporności i gotowości. 100 milionów euro zostanie przeznaczone na finansowanie badań, opracowanie szczepionek i leczenie, które przyniosą globalne korzyści – powiedział Janez Lenarcic, komisarz Unii Europejskiej do spraw zarządzania kryzysowego.

Kolejne 3 mln euro trafi na wsparcie unijnych mechanizmów ochrony ludności.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Michał Dworczyk zapewnił na antenie Polskiego Radia, że Polska jest przygotowana na nadejście koronawirusa.

– Państwo Polskie jest przygotowane na pierwsze przypadki koronawirusa. Takie przypadki nie są jeszcze zdiagnozowane, ale rzeczywiście możemy się spodziewać, że w końcu w Polsce ten wirus się pojawi i jesteśmy do niego dobrze przygotowani – poinformował Michał Dworczyk.

Niezależnie od tego jaka będzie skala zachorowań, zapewniał minister.

Już teraz powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad higieny, podkreśla dyrektor wydziału zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Jerzy Karpiński

– Podstawową zasadą ochrony przed koronawirusem to jest przede wszystkim zasada higieny osobistej czyli bardzo częste mycie rąk. […] Jeżeli jesteśmy w pracy, w domu czy gdzieś wyjdziemy na miasto, to powinniśmy zawsze myć ręce. Proponuje również, aby kupić w aptece środki dezynfekujące dłoni, one są tanie i dostępne w każdej aptece – podkreślił lekarz chorób wewnętrznych.

Kancelaria Premiera RP wystąpi dzisiaj do wszystkich mediów z prośbą o udostępnienie czasu antenowego. W apelu zostaną przedstawione najważniejsze informacje dotyczące epidemii.

– Dzisiaj Kancelaria Premiera RP wystąpi do wszystkich mediów z prośbą o udostępnienie czasu antenowego, przestrzeni internetowej i łamów do tego, aby taką akcję informacyjną przeprowadzić, to trzeba robić w sposób spokojny i odpowiedzialny – mówił min. Michał Dworczyk.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby osoby, które w najbliższym czasie planują wyjazd za granie upewniły się, że planowane miejsce pobytu jest bezpieczne.

TV Trwam News

drukuj