fot. flickr.com

Polska będzie pod wpływem niżu

Jak informuje IMGW, Skandynawia, Europa wschodnia i południowo-wschodnia będą pod wpływem silnego i rozległego wyżu znad północno-zachodniej Rosji. Na pozostałym obszarze dominuje niż znad Atlantyku i związane z nim fronty atmosferyczne.

Polska będzie pod wpływem tego niżu, jedynie na wschodzie kraju zaznaczać się będzie wpływ wyżu znad północno-zachodniej Rosji. Po południu nad południowo-zachodnie krańce Polski nasunie się ciepły front atmosferyczny. Z południa napływać będzie coraz cieplejsze, polarno-morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1010 hPa i powoli będzie spadać.

W poniedziałek na południu zachmurzenie umiarkowane i duże. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i okresami opady deszczu. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 5 st., 7 st. na północnym wschodzie do 10 st. w centrum i 16 st. miejscami na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, na północnym wschodzie miejscami porywisty, południowo-wschodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek Polska znajdzie się pod wpływem płytkiego niżu, który utworzy się nad Niemcami. W ciągu dnia niż ten będzie się przesuwał przez Polskę w kierunku Litwy. Z południa na północ kraju przemieszczać się będzie front ciepły, a w ciągu dnia południowy zachód kraju znajdzie się w strefie frontu chłodnego. Nad południowo-wschodnią połowę kraju napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie, północno-zachodnia połowa Polski pozostanie w chłodniejszej masie powietrza polarno-morskiego. Wystąpi spadek ciśnienia, po południu na zachodzie kraju ciśnienie zacznie wzrastać.

We wtorek na przeważającym obszarze zachmurzenie duże, okresami opady deszczu. W północnej połowie kraju oraz na zachodzie opady miejscami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Jedynie na południowym wschodzie większe przejaśnienia i bez opadów. Temperatura maksymalna od 8 st. na północnym wschodzie do 12 st., 14 st. w centrum i 16 st. na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie okresami porywisty, w południowo-wschodniej połowie kraju z kierunków południowych, na północy z kierunków północnych, na pozostałym obszarze wiatr słaby, zmienny. Wysoko w górach porywy wiatru do 90 km/h.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 10 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie duże. Okresami słabe opady deszczu. Temperatura minimalna 9 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni. We wtorek zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 13 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowy.

PAP/RIRM

drukuj