fot. flickr.com

W Polsce powstanie nowoczesna fabryka Mercedesa

Mercedes wybuduje nowoczesną fabrykę silników w Jaworze koło Wrocławia. Koncern zainwestuję w Polsce ok. 500 mln euro. Powstanie 500 miejsc pracy.

Premier Beata Szydło i wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki spotkali się dziś z Markusem Schaeferem z zarządu spółki Mercedesa. Dziś zakończono negocjacje ws. lokalizacji fabryki niemieckiego koncernu Daimler.

Szefowa polskiego rządu nie ukrywa satysfakcji, że negocjacje zakończyły się pozytywnie. Podkreśla, że jest to wypełnienie zobowiązania rządu do realizacji programu gospodarczego, Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w którym istotną rolę ma industrializacja.

-­ Cieszę się firma o tak ogromnym dorobku, firma, która jest uznaną marką na całym świecie, podjęła decyzję o zainwestowaniu w Polsce.  Ten kierunek będziemy nadal realizować, dlatego że zależy nam na tym, aby w Polsce pojawiali się inwestorzy, którzy tutaj chcą realizować inwestycje dające nam nie tylko nowe miejsca pracy, nie tylko pozwalające na  rozwój regionów, które w tej chwili borykają się z większym bezrobociem, ale też firmy nowoczesne, w których będą mogli odbywać starze i praktyki polscy studenci – mówiła premier.

Wicepremier Mateusz Morawiecki mówiąc o inwestycji powiedział, że będzie to perła współpracy polsko-niemieckiej. Wyraził nadzieję, za nią przyjdą kolejne.

– Na pewno będzie świadczyła o atrakcyjności inwestycyjnej Polski i to troszkę tak jak w staropolskim powiedzeniu „Idź złoto do złota”. Te słowa padły najprawdopodobniej na dworze Bolesława Krzywoustego. Myślimy, że w kontekście tej inwestycji przyjdą za nią również kolejne. Mogę powiedzieć już dzisiaj, że właściwie mamy decyzję kolejnej dużej inwestycji – amerykańskiej – która przyszła w ślad za tą inwestycją. Kilkaset kolejnych miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym, związanym również z szeroko rozumianym sektorem samochodowym – poinformował wicepremier.

Zgodnie z planami, budowa fabryki Mercedesa miałaby się zakończyć w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnąłby pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników rocznie.

W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty ponad 3,7 mld zł. W Polsce Daimler działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych m.in. w Warszawie, Sosnowcu, czy Siedlcach.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj