fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

POKiN apeluje do prezydenta o Order Orła Białego dla gen. Kuklińskiego

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o przyznanie generałowi Ryszardowi Kuklińskiemu Orderu Orła Białego. Wręczenie odznaczenia pierwszemu polskiemu oficerowi w NATO miałoby odbyć się 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego.

Generał Ryszard Kukliński przekazywał Amerykanom plany strategiczne ZSRR i Układu Warszawskiego, w tym plany ataku na państwa NATO. W 1984 r. został skazany na karę śmierci za zdradę i zdegradowany. Dopiero Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym roku, na wniosek ministra Antoniego Macierewicza, mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady.

Teraz czas, by otrzymał Order Orła Białego – mówi dr Jerzy Bukowski – rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Skoro pan prezydent Andrzej Duda awansował płk. Kuklińskiego do rangi gen. brygady pośmiertnie 11 listopada 2016 r., to pora zrobić drugi krok w sprawie uznania go za wielkiego bohatera, czyli obdarzyć go pośmiertnie Orderem Orła Białego – największym polskim odznaczeniem – zaznacza dr Jerzy Bukowski.

Rzecznik Porozumienia podkreśla, że uhonorowanie generała Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego niewątpliwie mu się należy, ponieważ był on wielkim bohaterem.

– To symboliczne uhonorowanie gen. Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego będzie już definitywnym zamknięciem dyskusji na jego temat, którą  ciągle różne postkomunistyczne siły podnoszą, chcąc zdewaluować bohatera, który okazał się człowiekiem godnym honoru oficerskiego, a oni zaprzedali swoje życiorysy Moskwie – komentuje Jerzy Bukowski.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych chce, aby gen. Ryszard Kukliński otrzymał odznaczenie 15 sierpnia.

– Tego dnia wspominamy przede wszystkim tych, którzy walczyli z Armią Czerwoną w 1920 roku, ale także wszystkich innych polskich żołnierzy walczących na różnych frontach. Płk Ryszard Kukliński miał swój własny, cichy front i jego patriotyczna, samotna misja spowodowała – jak twierdzą najwyżsi przedstawiciele CIA i armii amerykańskiej – to, że nie wybuchła III wojna światowa – wyjaśnia rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych.

Prochy zmarłego w 2004 roku w USA płk. Ryszarda Kuklińskiego i jego syna Waldemara, który zginął w latach 90. w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach, spoczęły w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj