PAP/Marcin Onufryjuk

Podlaskie: Z Berżnik wyruszyła sztafeta Straży Granicznej

Około 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej wyruszyło w sobotę z Berżnik w sztafecie „Wokół Niepodległej” dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Bieg potrwa 18 dni. Weźmie w nim udział około 500 osób. Przebiegną razem około 3,6 tys. km.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Straż Graniczna zorganizowała bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej”. Funkcjonariusze i pracownicy tej formacji pobiegną wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 18 dni. Pokonają około 3,6 tys. km.

W sobotę bieg wystartował w Berżnikach, tuż przy granicy polsko-litewskiej. Rozpoczęło go około 20 funkcjonariuszy. Biegnący w sztafecie trzymają pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG. Przed startem komendant główny Straży Granicznej gen. bryg. Tomasz Praga osobiście włożył tekst roty do pałeczki i przekazał ją jednemu z biegnących, starszemu chorążemu w Straży Granicznej, uprawiającemu na co dzień biegi maratońskie Robertowi Grabsztunowiczowi.

„Trzy tysiące sześćset kilometrów wokół granic wolnej, niepodległej, suwerennej, demokratycznej, najjaśniejszej Rzeczpospolitej to piękna inicjatywa na stulecie odzyskania niepodległości” – powiedział na starcie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Trasa biegu prowadzi po drogach i ścieżkach przy granicy. Ze względu na warunki terenowe sztafeta pokona dystans również łodzią służbową na Bugu i jednostką pływającą na Zalewie Szczecińskim.

W sztafecie wezmą udział funkcjonariusze trzech oddziałów SG: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i nadbużańskiego. Każdy z nich pokona średnio około 7 km.

Na trasie biegu znajdą się ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość. Zostaną tam złożone wiązanki kwiatów. W honorowych odcinkach biegu wezmą udział przedstawiciele innych służb, urzędów i instytucji.

Uczestnicy biegu „Wokół Niepodległej” spróbują pobić rekord Polski w kategorii najdłuższy bieg sztafetowy. Trasę zarejestrują urządzenia GPS, w które będą wyposażeni biegacze. Wynik zweryfikuje sędzia z Biura Rekordów.

Sukcesu biegaczom życzył komendant Tomasz Praga.

„Będzie to bieg, który będzie rekordem Polski w długości biegu sztafetowego. Tego rekordu już wam nikt nie odbierze, choćby nawet był dwa razy dłuższy, bo jest to bieg symboliczny i wyjątkowy. Jest to bieg tych, którzy chronią granicy polskiej” – powiedział Praga.

„To dla nas niezwykle ważne wydarzenie. Funkcjonariusze będą biegli dzień i noc, nieprzerwanie przez 18 dni i dotrą na metę tutaj w Berżnikach 10 października” – powiedziała PAP rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz.

PAP/RIRM

drukuj