fot. twitter.com

Podlaskie: Ponad 9 tys. paczek papierosów w skrytkach samochodowych

W skrytkach w podwójnej ściance, w podłogach, dachach, drzwiach i siedzeniach – w sumie w trzech samochodach, znaleźli podlascy funkcjonariusze KAS ponad 9 tys. paczek papierosów z przemytu. Podejrzanemu o kontrabandę Rosjaninowi i dwóm Białorusinom grożą wysokie grzywny.

4 tys. paczek nielegalnych papierosów ukryto w podwójnej ściance między częścią towarową a osobową dostawczego mercedesa, którego służba celno-skarbowa zatrzymała do kontroli niedaleko granicy z Litwą w Budzisku. Samochód, którym kierował 42-letni obywatel Rosji, został prześwietlony urządzeniem rtg, co wskazało miejsce ukrycia przemytu.

Kolejne dwie kontrabandy KAS odkryła na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy. W schowkach w dwóch mazd na białoruskich numerach rejestracyjnych było w sumie ponad 5,2 tys. paczek papierosów. Były one ukryte w podłogach, dachach, drzwiach i siedzeniach samochodów, których kierowcami byli Białorusini w wieku 56 i 59 lat.

„Wobec kierowców wszystkich trzech samochodów wszczęto postępowania karne skarbowe, do których zajęty został nielegalny towar oraz pojazdy przystosowane do przemytu” – poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Na drogowych polsko-białoruskich przejściach granicznych w Podlaskiem (zewnętrzna granica UE), gdzie odbywają się odprawy paszportowo-celne, najczęstsze są próby ukrycia kontrabandy właśnie w przeróżnych skrytkach samochodowych: w podłodze, ściankach, nadkolach, zbiornikach z paliwem. Zdarzały się też mniejsze przemyty m.in. w chlebie, piłkach, gaśnicy, manekinach, wnętrzu książek, telewizorze i pianinach. Do przemytu posłużył kiedyś nawet tort, który rzekomo miał być prezentem na urodziny.

Na drogach prowadzących z Litwy (wewnętrzna granica UE) zatrzymywane są duże przemyty papierosów w tirach. Np. zamiast transportu drewna, artykułów spożywczych, wyrobów plastikowych, mebli; zdarzył się też transport fabrycznie zamkniętych puszek z kawą, w których były paczki papierosów i – wypełniające wolne przestrzenie – ziarna kukurydzy. Były też odnotowane próby ukrycia takiego przemytu w karetce pogotowia, przęśle mostu, kolejowych cysternach czy dużych bębnach na kable elektryczne.

PAP

drukuj