fot. Rubajczyk Arkadiusz

Podkarpackie: W sobotę kolejne powołanie żołnierzy WOT

W sobotę odbędzie się kolejne powołanie kandydatów do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Komisje do zabezpieczenia procesu powołania będą działać w Rzeszowie i Jarosławiu – poinformował PAP rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura.

Akcja powołania nowych żołnierzy odbywa się pod hasłem „Kampania wrześniowa do podkarpackiej brygady OT w ramach projektu Wakacje z WOT”.

Por. Witold Sura powiedział, że kandydaci po wcieleniu przez kolejne 16 dni odbywać będą szkolenie podstawowe. Przeprowadzone ono będzie na garnizonowych placach ćwiczeń oraz strzelnicach.

„Zajęcia prowadzone będą w systemie ciągłym. Największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych” – podkreślił rzecznik.

Żołnierz zaznaczył, że priorytetem w czasie tych pierwszych zajęć jest szkolenie strzeleckie. W ostatnim dniu żołnierze odbędą egzamin końcowy.

„Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 22 września br. w Sędziszowie Małopolskim. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do batalionów lekkiej piechoty w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu” – zapowiedział rzecznik podkarpackiej brygady.

Sobotnie powołanie żołnierzy odbywa się w ramach akcji „Wakacje z WOT”. Jest to nowy projekt Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, adresowany m.in. do studentów, którzy ze względu na trwającą naukę w uczelniach wyższych nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku akademickiego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj