fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Poczta Polska uczci rocznicę wybuchu II wojny światowej znaczkiem pocztowym

1 września br. Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – poinformowała rzeczniczka Poczty Justyna Siwek. Na znaczku widnieć będzie pancernik Schleswig-Holstein ostrzeliwujący Westerplatte.

„Dzięki naszemu znaczkowi oddajemy hołd wszystkim ofiarom konfliktu, który na zawsze zmienił losy ludzkości. Dzięki wydawnictwom filatelistycznym chcemy przypominać wszystkim Polakom o jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Poczta poinformowała, że autorką projektu jest Anna Niemierko. Oprócz okolicznościowego znaczka (nakład 161 tys.), Poczta Polska, w limitowanej wersji, wydała kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej fotografia zburzonej Warszawy.

II Wojna Światowa to największy, najkrwawszy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Szacuje się, że zginęło 60 milionów ludzi. Walki toczyły się w Europie, Afryce, Azji oraz na wszystkich oceanach. Wojna rozpoczęła się od napaści Niemiec na Polskę. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej.

PAP/RIRM

drukuj