Płock: w Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę poświęconą kultowi św. Stanisława Kostki

Wystawę poświęconą kultowi św. Stanisława Kostki otwarto w piątek wieczorem w Muzeum Diecezjalnym w Płocku (Mazowieckie). Będzie ona czynna przez cały 2018 r., który Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła Rokiem św. Stanisława Kostki na 450. rocznicę jego śmierci.

Św. Stanisław Kostka, czczony od XVII wieku patron dzieci i młodzieży oraz Polski, pochodzi z Rostkowa na Mazowszu w diecezji płockiej, której także patronuje.

Podczas inauguracji wystawy „Kostka znaczy więcej – kult św. Stanisława Kostki” biskup płocki Piotra Libera zwrócił uwagę, że jej tytuł nawiązuje do życiowego motta tego świętego: „Ad maiora natus sum – Do większych rzeczy jestem urodzony”. Jest to też hasło tegorocznych, jubileuszowych obchodów w diecezji płockiej.

„To był typ maksymalisty. Dzisiaj często idziemy na pewne minimum. Czy ludzie młodzi, czy również dorośli, zadowalamy się jakimiś sprawami minimalnymi – to, co najważniejsze, co do mnie należy, to zrobić, a resztę ktoś może inny. Stanisław Kostka poszedł na całość. To był, można powiedzieć, taki boży radykał, który całkowicie oddał swoje życie Panu Bogu” – podkreślił ks. bp Piotr Libera.

Biskup płocki wyraził nadzieję, że wystawa poświęcona kultowi św. Stanisława Kostki przyczyni się do umocnienia dumy z duchowego dziedzictwa mazowieckiej ziemi i diecezji płockiej. Wspomniał, iż o tym dziedzictwie mówił w Płocku w 1991 r., w czasie swej czwartej pielgrzymki do Polski, papież św. Jan Paweł II.

„Taką perłą duchowego dziedzictwa, dziedzictwa religijnego tej ziemi, jest niewątpliwie postać i życie młodzieniaszka z Rostkowa” – dodał ks. bp Piotr Libera. Zaznaczył, iż ekspozycja w płockim Muzeum Diecezjalnym została zainagurowana w święto Matki Bożej Gromnicznej, którą św. Stanisław Kostka, otaczał szczególnym kultem i zarazem w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, co nawiązuje do powołania tego świętego, który był jezuitą.

 

Na wystawie „Kostka znaczy więcej – kult św. Stanisława Kostki” prezentowane są m.in. wydawnictwa, dokumenty i fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego i Archiwum Diecezjalnego w Płocku, a także z prywatnej kolekcji ks. kan. dr. Jana Cegłowskiego, proboszcza parafii św. Jana Kantego w Mławie. W ciągu roku ekspozycja będzie wzbogacana o kolejne obiekty.

W skład ekspozycji wchodzą zdjęcia dokumentujące obchody 400. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, które w Rostkowie i pobliskim Przasnyszu odbywały 19 i 20 sierpnia 1967 r. z udziałem ówczesnego prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz późniejszego papieża, a wtedy kardynała, metropolity krakowskiego Karola Wojtyły. Jest też oryginalny, autoryzowany tekst kazania, jakie w Rostkowie pół wieku temu, w trakcie jubileuszowych uroczystości, wygłosił prymas Wyszyński.

Wystawa prezentuje też zabytkowe relikwiarze, w tym z XVII wieku oraz monstrancję z 1536 r. z parafii Węgra, przy której mógł modlić się św. Stanisława, gdyż w XVI wieku Rostkowo należało do tej właśnie parafii.

W diecezji płockiej obchody Roku św. Stanisława Kostki rozpoczęły się 6 stycznia 2018 r., w Święto Trzech Króli, i potrwają do Niedzieli Chrystusa Króla – 25 listopada 2018 r. Głównym wydarzeniem będą uroczystości liturgiczne w Rostkowie, które pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza zaplanowano na niedzielę, 19 sierpnia 2018 r. Z kolei 25 i 26 września w Płocku, w ramach jubileuszu, obradować będą biskupi polscy, którzy zbiorą się na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Wydarzenia związane z obchodami popularyzuje na internetowych portalach społecznościowych hasztag: #kostka450.

Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie niedaleko Przasnysza 28 grudnia 1550 r., jako jedno z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany.

Św. Stanisław Kostka to patron dzieci i młodzieży, w tym studentów i alumnów. Jest też patronem Polski, a także archidiecezji łódzkiej oraz warszawskiej i oprócz płockiej, także diecezji chełmińskiej. Patronuje również kilku miastom, jak: Gniezno, Lublin, Poznań i Warszawa. Jego relikwie znajdują się w rzymskim kościele św. Andrzeja oraz w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, gdzie sprowadzono je w 1926 r. Sanktuarium to odwiedzają każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl