fot. flickr.com

PKO BP o danych GUS: Polska gospodarka odporna na spowolnienie m.in. w Niemczech

Polska gospodarka jest odporna na spowolnienie u naszych najważniejszych partnerów handlowych – ocenili analitycy PKO BP, komentując czwartkowe dane GUS na temat produkcji przemysłowej.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że produkcja przemysłowa w marcu br. wzrosła o 5,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,8 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rdr wzrosła o 7,8 proc., a mdm wzrosła o 0,5 proc. Urząd podał ponadto, że ceny produkcji przemysłowej w marcu 2019 r. wzrosły rdr o 2,5 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,2 proc.

Zespół analiz makroekonomicznych banku wskazał, że struktura odczytu potwierdziła wystąpienie negatywnego efektu kalendarzowego związanego z Wielkanocą, co było widoczne przede wszystkim w branżach produkujących dobra konsumpcyjne nietrwałe (+2,0 proc. r/r) i trwałe (+3,0 proc. r/r).

„Odporne na ten efekt były jednak branże produkujące dobra inwestycyjne oraz eksportowe (produkcja pozostałego sprzętu transportowego: +37,4 proc. r/r, urządzeń elektrycznych: +15,4 proc. r/r, a także m.in. wyrobów z surowców niemetalicznych oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych)” – dodali analitycy.

Zdaniem PKO BP dane GUS potwierdzają, że ekspansja polskiego eksportu uchroniła polski przemysł przed gwałtownym spowolnieniem (niemiecka produkcja przemysłowa spadała w styczniu-lutym przeciętnie o 0,9 proc. r/r, podczas gdy zamówienia przemysłowe spadły przeciętnie o 5,5 proc. r/r).

„Biorąc pod uwagę coraz bardziej optymistyczne sygnały napływające z Chin, a także zwiastuny normalizacji sytuacji za Odrą, kolejne miesiące mogą przynieść nawet umiarkowane umocnienie trendu produkcji” – ocenili analitycy.

Ich zdaniem czwartkowe dane GUS są neutralne z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej.

„Nieznaczna skala spowolnienia wzrostu PKB, w połączeniu z wciąż umiarkowaną presją inflacyjną pozwolą Radzie na utrzymanie stabilnych stóp co najmniej do końca 2020” – podsumowano.

PAP/RIRM

drukuj